Därför faller försvarsaktier – ”negativt för sektorn”
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppges släppa kravet på Nato-medlemskap i utbyte mot säkerhetsgarantier från USA och Europa.
Samtidigt inleds toppmötet i Berlin.
Det får försvarsaktier att falla brett på måndagen, noterar Bloomberg.

På måndagen samlas flera europeiska ledare i fredssamtal i Berlin.
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och USA:s sändebud Steve Witkoff med respektive delegationer är redan på plats och har under helgen fört samtal.
Financial Times rapporterade under söndagen att Zelenskyj är redo att ge upp kraven på Nato-medlemsskap i utbyte mot att Europa och USA ger säkerhetsgarantier.
Analytiker: Negativt för sektorn
Analytiker menar att nyheten om att Zelenskyj kan släppa Nato-kravet är ”negativt för europeiska försvarsaktier”, skriver Bloomberg.
På måndagen backar flera europeiska försvarsaktier.
De tyska jättarna Renk och Rheinmetall backar 2,2, respektive 2 procent. Hensoldt, som bland annat tillverkar radarlösningar, backar något på måndagen tillsammans med Leonardo som är ned 1 procent.
Det tyska varvsföretaget ThyssenKrupp Marine Systems och det brittiska försvarsbolaget BAE Systems är samtidigt ned 1,9 respektive 1,2 procent.
I Sverige dras Saab med i fallen och backar 1,1 procent.
Följ taggar
