TOPPNYHETER:

Därför sparkas Hexpols vd: ”Kommer tyvärr till korta”

Hexpols styrelse petar Klas Dahlberg efter mindre än två år som vd.
Bolaget behöver ett annat typ av ledarskap, säger styrelseordföranden Alf Göransson.
– Där kommer Klas tyvärr lite till korta.
Två porträttbilder av män i kostym och slips. Den vänstra mannen mot ljus bakgrund, den högra mot grön naturlig bakgrund. Båda bär glasögon.
Hexpols styrelseordföranden Alf Göransson och vd:n Klas Dahlgren som nu petas från sin roll.
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Polymerkoncernen Hexpol meddelade strax efter lunch att Klas Dahlberg får lämna vd-posten i bolaget.

Dahlberg tillträdde i juli 2024.

– Klas har gjort ett väldigt bra arbete när det gäller att definiera den strategi och den inriktning som bolaget har. Den kommunicerades i slutet av förra året och det är vi nöjda med. Nu går vi in i fasen där det ska genomföras och det är oftast betydligt mycket svårare att genomföra en strategi än att komma fram till vad strategin ska vara, säger styrelseordföranden Alf Göransson.

Nu krävs andra egenskaper av en vd, konstaterar han.

– Att genomföra en strategi är en komplicerad och svår uppgift som kräver ett väldigt starkt ledarskap och en kraft att hålla tempo i den processen. Och där kommer Klas tyvärr lite till korta.

Den nuvarande styrelseledamoten, och tidigare affärsområdeschefen på Atlas Copco, Henrik Elmin tillträder som ny vd den 1 augusti.

– Han kan bolaget hyfsat väl och har suttit i styrelsen i tre år. Han kan också bilindustrin och har jobbat med den inom Atlas Copco, säger Göransson.

”För säkerhets skull”

Under perioden fram till den 1 augusti är finanschefen Peter Rosén tillförordnad vd.

Styrelsen har samtidigt inlett en rekryteringsprocess för en ny vd, om någon av parterna inte skulle vara tillfredsställd.

– Det är för säkerhets skull.

– Nu har vi en lösning som gör att Henrik kan börja redan den 1 augusti. Han är på väg att lämna Atlas Copco. Då kommer vi igång och får en alldeles utmärkt möjlighet att han får komma in och jobba in sig i verksamheten mer operationellt. Vi får en chans att se Henrik i den realiteten. Och funkar allting väl är vår förhoppning att vi då kan fortsätta. Det är vår ambition. Men om det av något skäl inte skulle bli så, då har vi för säkerhets skull kört en rekryteringsprocess parallellt, säger styrelseordföranden.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel