Diamantaktie rusar 35 procent efter större emission

Diamantbolaget Lucara Diamonds aktie steg 35 procent i Stockholm på torsdagseftermiddagen i spåren av att bolaget tidigt på torsdagen meddelade om en utökning av den riktade emission som kommunicerades i fredags.

Lucara jättediamant
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Lucara Diamond tar nu in totalt 165 miljoner kanandensiska dollar till kursen 0:16 kanadensiska dollar per aktie (motsvarande cirka 1:06 kronor), vilket kan jämföras med det tidigare beskedet om minst 70 miljoner kanadadollar till samma kurs.

Lucara Diamond uppgav i nattens pressmeddelande att bolaget är nöjt med att meddela att tack vare stark efterfrågan har bolaget valt att öka storleken på den tidigare aviserade riktade emissionen.

”Beslutet att öka storleken på aktiefinansieringen speglar stark investerarefterfrågan, ledd av det fortsatta stödet av Lundinfamiljens stiftelser. Ökningen stärker på ett meningsfullt sätt företagets förmåga att föra underjordsprojektet Karowe framåt och att exekvera på utvecklingen rörande avgörande milstolpar för 2026”, säger Lucaras vd William Lamb.

Lucara-aktien tog fart i Stockholm ungefär i samband med att handeln drog igång på Toronto-börsen, där diamantbolaget också är noterat.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;