Diös vd om värderingen på börsen: ”Inte nöjd”

Fastighetsbolaget Diös ökade intäkterna med 5 procent under 2025 och styrelsen föreslår en utdelning på 2,40 kronor per aktie och redovisar ett resultat på 808 miljoner, enligt bokslutskommunikén som släpps i dag.
– Det är mitt första år och det känns fantastiskt att redovisa det här resultatet, att affärsmodellen håller även i utmanande konjunkturer,, säger David Carlsson, vd och koncernchef, till EFN.

Diös vd David Carlsson är nöjd med kvartalet – men missnöjd med värderingen på börsen. Foto: EFN Ekonomikanalen
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Fastighetsbolaget Diös är största ägare av kommersiella fastigheter i tio städer mellan Borlänge och Luleå. Nyligen sålde bolaget av hela sitt innehav i Åre och högskolan i Dalarna och Borlänge.

Enligt dagens rapport avslutades 2025 starkt då intäkterna ökade med 6 procent och uppgick till 669 miljoner under sista kvartalet. Under året som helhet ökade intäkterna med 5 procent till 2,6 miljarder.

 – Vi visar att vi kan summera ett starkt år trots en orolig tid. Det är mitt första år och det känns fantastiskt att redovisa det här resultatet och att affärsmodellen håller, säger David Carlsson och tillägger:

 – Vi har sålt på bok för 1,6 miljarder, förvaltningsresultatet ökade med 10 procent och uppgick till 981 miljoner och styrelsen föreslår en utdelning på 2,40 kronor per aktie samt återköp av egna aktier fram till årsstämman för ca 200 miljoner.

Fjärde kvartalet

  • Intäkterna ökade med 6 procent och uppgick till 669 mkr (632)

  • Nettouthyrningen uppgick till -1 mkr (10)

  • Driftöverskottet ökade med 6 procent och uppgick till 438 mkr (414)

  • Förvaltningsresultatet ökade med 16 procent och uppgick till 225 mkr (194)

  • Orealiserade värdeförändringar på fastigheter uppgick till 120 mkr (19) och på derivat till 55 mkr (197)

  • Periodens resultat uppgick till 336 mkr (326)

  • Resultat per aktie uppgick till 2,37 kr (2,30)

Vd:n om värderingen på börsen: ”Inte nöjd”

Värderingen på börsen tycker David Carlsson är oväntat låg, något som han menar präglar hela branschen med kommersiella fastigheter.

 – Hur vi värderas på börsen är jag inte nöjd med, vi landar på ett substansvärde på 104 per aktie och i går stängde vi på 65,6. Men vi visar på att vi har rätt värden i böckerna och fortsätter växa lönsamt. Vi har ett otroligt starkt och stabilt kassaflöde, men det är uppenbart att hela fastighetsbranschen är nertryckt.

Diös har en uthyrningsgrad på 90 procent vilket är lika som genomsnittet under 10 senaste åren, bra menar David Carlsson givet att vi gått igenom en lågkonjunktur– försäljningarna under året har framför allt berört fastigheter med betydligt högre vakansgrad vilket gör det ännu bättre.

 – I Åre och Dalarna hade vi 97 respektive 100 procents uthyrningsgrad. Det påverkar ju. Framöver är tillförsikten stor. Läget betyder allt. Vi har positionerat oss i centrum i regionstäder, men vi har utmaningarna i utkanterna, det handlar dock om så litet innehav av portföljen, säger David Carlsson. 

Diös stiger runt 4 procent på rapporten.

2025 i siffror

  • Intäkterna ökade med 5 procent och uppgick till 2 662 mkr (2 527)

  • Nettouthyrningen uppgick till 3 mkr (32)

  • Driftöverskottet ökade med 6 procent och uppgick till 1 828 mkr (1 728)

  • Förvaltningsresultatet ökade med 10 procent och uppgick till 981 mkr (892)

  • Orealiserade värdeförändringar på fastigheter uppgick till 11 mkr (59) och på derivat till 67 mkr (68)

  • Periodens resultat uppgick till 808 mkr (691)

  • Resultat per aktie uppgick till 5,70 kr (4,88)

  • Styrelsen föreslår en utdelning om 2,40 kronor per aktie (2,20), jämnt fördelat på fyra utbetalningstillfällen

 

Följ taggar

Ossian GrahnRedaktör och reporter[email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel
;