Duni förvärvar brittiskt bolag

Konsumentproduktföretaget Duni förvärvar det brittiska dukningsföretaget Poppies Europe. Poppies har cirka 220 medarbetare och en årlig omsättning på cirka 620 miljoner kronor med "en lönsamhet i linje" med Duni Groups affärsområde Dining solutions.

Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Duni beskriver affären som ett "strategiskt förvärv" som stärker bolagets marknadsposition inom "hållbara lösningar för det dukade bordet i Storbritannien" och öppnar för "betydande synergier" inom tillverkning, logistik och distribution.

Förvärvet av Poppies görs på en kontant- och skuldfri basis till en fast köpeskilling på cirka 670 miljoner kronor som betalas med 60 procent vid slutförande av affären och resterande belopp i tre betalningar vid slutet av 2025 (20 procent), 2026 (10 procent) och 2027 (10 procent).

Finansieringen ryms inom Duni Groups existerande lånefacilitet, uppger Duni vidare.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;