Ebba Busch om Northvolt: ”Fortsätter stötta”

KD-ledaren Ebba Busch.
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Northvolt ansöker om rekonstruktion i USA, samtidigt som Scania meddelar att de skjuter till 1,1 miljarder för att upprätthålla batteriproduktionen i Skellefteå.

KD-ledaren och energi- och näringsministern Ebba Busch skriver på Twitter:

”Northvolt och deras medarbetare har en väldigt tuff tid. Jag hoppas att ett Chapter 11 förfarande ger möjlighet att hitta en långsiktig lösning för företaget. Regeringen fortsätter att stötta en livskraftig batterinäring och den gröna omställningen.”

Tidigare har regeringen meddelat att de inte kommer ge något stöd till Northvolt.

– Sverige har inte valt vägen med massiva statsstöd och jag vill inte heller ha en sådan situation, har Busch tidigare sagt.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;