ECB: Ny energichock pressar upp inflationen
Det sade ECB:s chefekonom Philip Lane till tidningen Le Temps, enligt Bloomberg News.
”Vi ser nu en andra våg av prisökningar, inte bara för olja utan även för gas”, sade han i en intervju med den schweiziska tidningen på tisdagen.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
”Vi bedömer att denna andra våg av energiprisökningar bör leda till högre och mer ihållande inflation, innan den sjunker mot vårt mål från och med mitten av 2027.”
”Denna andra våg av energiprisökningar som vi ser i dag bör driva upp priserna på livsmedel, på energi i vidare bemärkelse – inklusive el – och på varor i allmänhet”, sade Lane. ”Pristrycket på tjänster bör däremot förbli dämpat.”
Efter förra månadens andra räntehöjning har ECB-företrädare redan börjat bereda marken för mer åtstramning, med en till räntehöjning med 25 punkter möjlig redan i oktober.
Euroområdets inflation väntas stiga till runt 4 procent de kommande månaderna, och ECB:s senaste prognoser ser den vid 3 procent och 2,5 procent i genomsnitt i år och nästa år, klart över ECB:s 2-procentsmål.
”Skulle tynga ekonomin”
Lane sade att ”en chock som visar sig vara kraftigare och mer långvarig i höst skulle tynga ekonomin”.
”Men vid en mindre allvarlig chock bör flera positiva faktorer stödja tillväxten, såsom de omfattande offentliga utgifterna i vissa delar av Europa”, sade han. ”Vi tänker då särskilt på investeringsprogrammen för infrastruktur och försvar i Tyskland eller EU:s plan NextGenerationEU.”
Han framhöll också att ”även om tyngdpunkten för verksamhet inom artificiell intelligens inte ligger i Europa, har vi ändå tillräckligt många företag verksamma inom sektorn för att även vår ekonomi ska kunna dra nytta av den”.
Chefekonomen sade att ECB:s huvudscenario är att den europeiska ekonomin ska fortsätta växa i en stadig men måttlig takt, förutsatt att energichocken inte förvärras.
Följ taggar

