Prenumerera

ECB spår stigande inflation 2025

ECB:s återkommande undersökning av oberoende prognosmakares utsikter för den ekonomiska aktiviteten i euroområdet visar att de nu ser högre HIKP-inflation 2025, och lägre tillväxt.

ECB
ECB Foto: TT
Publicerad: 31 jan. 2025, 10:01Uppdaterad: 31 jan. 2025, 10:02
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det rapporterade ECB på fredagen. Enkäten genomfördes under perioden 7-9 januari.

HIKP-inflationen väntas bli 2,1 procent i år, 1,9 procent nästa år och 2,0 procent år 2027. I den förra enkäten väntades 1,9 procent i år och 1,9 procent nästa år.

Kärninflationen väntas bli 2,2 procent i år, 2,0 procent nästa år och 2,0 procent år 2027. I den förra enkäten väntades 2,2 procent i år och 2,0 procent nästa år.

Euroområdets inflationstakt väntas vara 2,8 procent om ett år, och 2,4 procent om tre år.

Det visar ECB:s månatliga undersökning av hushållens inflationsförväntningar.

I den förra enkäten, i november, väntade sig hushållen en inflationstakt på 2,6 procent på ett års sikt, och 2,4 procent på tre års sikt.

ECB:s enkät (CES) baseras på 19.000 svar i elva euroländer.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;