EFN avslöjar: Håkan Samuelsson favorit att ta klubban i Volvo Cars
– Jag har svårt att se någon annan, säger en källa.

Det sker just nu stora förändringar i Geelykoncernen, som är den svenska personbilstillverkaren Volvo Cars dominerande ägare. I förra veckan kom det överraskande beskedet att grundaren Li Shufu kliver av ordförandeposten i Geely Auto, den kinesiska biltillverkare som fordonsmagnaten skapade för 40 år sedan och som la grunden för hans personbilsimperium.
Nu kan EFN avslöja att det snart kan ske ytterligare stora förändringar i sfären. Flertalet initierade källor uppger för EFN att mycket talar för att det även ska ske ett byte på ordförandestolen i Volvo Cars, som är Sveriges näst största privata arbetsgivare och som har mer än 150 000 aktieägare. Enligt uppgifterna är Håkan Samuelsson favorit till att efterträda huvudägaren Li Shufu.
– Det är troligt att Håkans nästa steg är att bli ordförande. Li Shufu och Håkan är supernära och det enda som egentligen ligger honom i fatet är att han inte är purung längre, säger en person som länge har följt bolaget på nära håll.
Li Shufu har ett enormt förtroende för Håkan Samuelsson.

En annan person, som länge haft nära koppling till Volvo Cars, pekar ut Håkan Samuelsson som den “enda möjliga kandidaten” att i nuläget efterträda Li Shufu.
– Li Shufu har ett enormt förtroende för Håkan Samuelsson. Jag är ganska säker på att han ska ta över som ordförande och på så sätt kan fortsätta att styra Volvo Cars, säger källan.
”Jag har svårt att se någon annan”
Bakgrunden är att Volvo Cars styrelse i månadsskiftet mars/april 2025 sensationellt utnämnde Håkan Samuelsson till nygammal vd på ett tvåårigt mandat samtidigt som Jim Rowan fick sluta efter tre år då bolaget haft en synnerligen svag utveckling på börsen. Budskapet var att Håkan Samuelsson erbjöd stabilitet medan styrelsen letade efter en permanent efterträdare.
Enligt EFN:s källor ger Li Shufu Håkan Samuelsson, som var vd åren 2012-2022, en stor del av äran för förvandlingen av Volvo Cars efter att fordonsmagnaten 2010 köpte det då sargade bolaget från Ford. Som vd lade Håkan Samuelsson också grunden för bolagets elektriska omställning och spelade en viktig roll i att lotsa Volvo Cars till börsen.
Ytterligare en annan källa uppger att det är svårt att se någon annan efterträdare till Li Shufu än Håkan Samuelsson. En möjlighet vore, enligt källan, An Conghui, som är vd för Li Shufus privata bolag Zhejiang Geely Holding, moderbolaget i toppen av Geelykoncernen. Det var An Conghui som i förra veckan efterträdde Li Shufu som ordförande i Geely Auto.
– Det är märkligare att Li Shufu lämnar Geely Auto än att han skulle lämna ordförandeposten i Volvo Cars. Om han också ska lämna Volvo så är Mr An ett alternativ, men det är komplicerat. Genom uteslutningsmetoden är det då Håkan Samuelsson som är kvar, jag har svårt att se någon annan, säger källan.
Han har sista ordet
I normalfallet skulle svenska institutionella ägare opponera sig kraftigt mot att den tidigare vd:n klev upp som ordförande. Men i fallet Volvo Cars skulle institutionerna troligen vika sig eftersom det skulle innebära att bolaget fick en svensk ordförande. Efter börsnoteringen 2021 har Li Shufu fått återkommande kritik från svenska institutioner eftersom han deltagit på få styrelsemöten och under flera år hade för vana att inte närvara på årsstämman.
De senaste åren har dock Li Shufu deltagit på stämman och i fjol närvarade han på en klar majoritet av styrelsemötena.
En källa uppger att det är troligt att Håkan Samuelsson tar över som ordförande, men påpekar att det inte är helt klart. Det är naturligt eftersom valberedningsarbetet inför nästa årsstämma ännu inte har inletts.
– Det mesta talar för att Håkan Samuelson blir ny ordförande för Volvo Cars, men det är inte spikat, säger källan.
Han är en högst duglig industrialist och företagsledare, men har inte fått några uppdrag eftersom det finns en beröringsskräck med Geely.

En annan påpekar att det i slutändan är Li Shufu som avgör om han vill sitta kvar även efter nästa årsstämma. Li Shufu tog över som ordförande för Volvo Cars omedelbart efter att förvärvet från Ford blev klart 2010.
– Det är ingen från kinesiskt håll som inte vill ha Håkan Samuelsson, men det kan vara så att frågan är för tidigt väckt, säger källan.
Enligt en uppgiftslämnare har Håkan Samuelsson länge önskat ta sig an nya styrelseuppdrag i svenska börsbolag. Men han har i dag inga sådana uppdrag, förutom att han i egenskap av vd sitter i Volvo Cars styrelse.
– Håkan Samuelsson har i flera år varit ute och fiskat styrelseuppdrag i svenska börsbolag. Han är en högst duglig industrialist och företagsledare, men har inte fått några uppdrag eftersom det finns en beröringsskräck med Geely, säger personen.
Toppnamnen för vd-rollen
Förutom beröringsskräcken med Geely finns det även personer i det svenska näringslivet som fortfarande inte har förlåtit Håkan Samuelsson för att han år 2006, som vd för den tyska lastbilstillverkaren MAN, lade ett fientligt bud på den svenska konkurrenten Scania. Det skulle efter flera turer leda till att den tyska personbilstillverkaren Volkswagen köpte ut både Scania och MAN från börsen och slog samman dem i det som numera är Traton.
Även om svenska institutioner skulle acceptera att Håkan Samuelson tog det i Sverige ovanliga klivet upp från vd-posten till ordförande, uppger ytterligare en källa att det skulle kunna komplicera rekryteringen av en ny vd.
– Det är högst rimligt att Håkan Samuelsson blir Volvos nästa ordförande, men den stora frågan är vem som blir nästa vd – vem vill ha den tidigare vd:n som ordförande, säger personen.
Håkan Samuelssons karriär inom fordonsindustrin
1977 Håkan Samuelsson börjar arbeta på Scania efter att ha studerat maskinteknik på KTH.
1996 Kliver in i Scanias koncernledning med ansvar för utveckling och produktion.
2000 Utses som chef för MAN:s lastbilsverksamhet.
Enligt uppgifter till EFN finns flera interna vd-kandidater på Volvo Cars. En som pekas ut av flera källor är Erik Severinson, som i dag har titeln Chief Commercial Officer. En annan är finansdirektören Fredrik Hansson. Ytterligare ett namn som nämns i sammanhanget är teknikdirektören Anders Bell. I förra veckan meddelade Volvo att Anders Bell ska lämna koncernledningen för att få en nyinrättad strategisk roll där han rapporterar direkt till vd:n.
Geely Holdings svenska kommunikationschef Stefan Lundin hävdar att Li Shufu i dagsläget inte har några planer att lämna ordförandeposten på Volvo Cars.
– Det finns inget sådant planerat, säger han.

Att Li Shufu lämnat ordförandeposten i Geely Auto kallar Stefan Lundin en planerad succession.
– Det är en del av en naturlig successionsordning och ett sätt att promota och belöna gardet under honom. Det är en del av en rotation som har pågått under två års tid och rör inget annat bolag i gruppen än Geely Auto, säger han.
Hur ser Geely på Håkan Samuelsson som möjlig ny ordförande när han kliver av som vd i april nästa år?
– Vi ser inte någonting kring det. Det är en fråga för valberedningen precis som vd-stolen är en fråga för styrelsen.
EFN har sökt Volvo Cars som inte vill kommentera uppgifterna.
Geely Holding äger nära 79 procent av Volvo Cars.
Geelykoncernen
Li Shufu grundande Geely 1986 som en tillverkare av reservdelar till kylskåp. 1997 började bolaget tillverka personbilar.
2003 grundades Zhejiang Geely Holding, moderbolaget i toppen av koncernen.
2005 noterades Geely Auto på Hongkongbörsen.


