Efter handelsstoppet – aktien rasar 60 procent

Train Alliance handelsstoppades i början på mars efter att bolaget lämnat in en polisanmälan mot den tidigare styrelseledamoten Otto Persson, och begärt kvarstad i hans tillgångar på motsvarande 174 miljoner kronor.
En forensisk utredning som Train Alliance låtit revisionsjätten EY utföra visade sedan på oegentligheter med fabricerade avtal och brister i Train Alliance bolagsstyrning och internkontroll. Genomlysningen visade bland annat att kortfristiga placeringar om 170 miljoner kronor upptagna i Train Alliances balansräkning inte existerar.
I mitten av juni meddelade Train Alliance att ytterligare fel i räkenskaperna identifierats och att det justerade substansvärdet per aktie vid årsskiftet 2025/2026 i själva verket var 18:90 kronor jämfört med 35:60 föregående år.
Följ taggar

