Prenumerera

Efter hatet och hoten – samarbetet avslutas

Samarbetet mellan Falsterbo Horse Show och Al Shira’aa Stables är avslutat. 
Beskedet kommer efter hård kritik, en avhoppad sponsor – och hot mot både arrangörer och samarbetspartners.
– Det hat och de olika hot som har förekommit har varit utom all rimlighet, säger Falsterbo Horse Shows ordförande Jana Wannius i ett pressmeddelande.

Gustav TägtströmReporter EFN Finansmagasinet
Falsterbo Horse Shows ordförande Jana Wannius meddelar att samarbetet mellan Falsterbo Horse Show och Al Shira’aa Stables är avslutat. Foto: TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 27 mars 2025, 13:24Uppdaterad: 27 mars 2025, 13:32
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det var i slutet av februari som Falsterbo Horse Show meddelade att man ingått ett nytt samarbete med Al Shira’aa Stables. Den klassiska tävlingen skulle byta namn till Al Shira’aa Falsterbo Horse Show och syftet var att bli en del av en internationell satsning tillsammans med bland annat tävlingarna i Hamburg och Hickstead.

– Det här avtalet arbetades fram med de största förhoppningar och entusiasm. Att bli en del av Al Shira’aas satsning med bland andra Hamburg och Hickstead ansåg vi skulle lyfta dessa klassiska och historiska tävlingar gemensamt, säger Jana Wannius.

”Utom all rimlighet”

Men beslutet väckte starka reaktioner. En sponsor valde att hoppa av, kritiken växte i sociala medier – och snart riktades hot mot både arrangörerna och samarbetspartnern.

– Det hat och de olika hot som har förekommit mot Al Shira’aa, mot H.H. Sheikha Fatima bint Hazza bint Zayed Al Nahyan, mot mig personligen och mina medarbetare har varit utom all rimlighet, säger Wannius.

Falsterbo Horse Show äger rum den 5–13 juli i sommar.

Gustav TägtströmEFN Finansmagasinet, Reporter[email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;