TOPPNYHETER:

Efter kursraset: Analytiker tror mer på samarbete än fusion

SB1 Markets bedömer att sannolikheten för en fullskalig affär mellan läkemedelsbolagen Astra Zeneca och Bristol Myers Squibb är låg.
Det skriver banken i en analys, där både riktkursen på 2 025 kronor och rekommendationen köp upprepas.
Astra Zeneca.
SB1 Markets bedömer att en fullskalig fusion mellan Astra Zeneca och Bristol Myers Squibb är osannolik. I stället pekar analysen på att spekulationerna kan handla om ett strategiskt samarbete inom onkologi eller hjärt-kärlområdet. Foto: TT Nyhetsbyrån

”Uppgifter om den här typen av diskussioner tenderar dessutom att minska möjligheterna att genomföra en större transaktion”, skriver SB1 och tillägger:

”Vår bedömning är att spekulationerna snarare kan bottna i samtal om strategiska samarbete inom onkologi eller hjärt- kärlområdet.”

Financial Times rapporterade på söndagskvällen att Astra Zeneca för samtal om ett samgående med amerikanska Bristol Myers Squibb. Ett samgående skulle vara en av de största fusionerna i sektorn någonsin och skapa det fjärde största läkemedelsbolaget i världen.

Astra Zeneca föll 9,4 procent på måndagen efter medieuppgifterna.

”En affär av den här storleken skulle sannolikt medföra begränsade kostnadssynergier, ökad exponering mot patentutgångar och risk för omfattande omstruktureringar”, konstaterar SB1, som därför anser att måndagens kursreaktion var förståelig.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel