Prenumerera

Handelsministerns firma: Tesla ska upp 88 procent

Teslas aktie har fallit kraftigt under årets första månader.
Nu går Trumps egen handelsministers firma ut med en prognos – där de ser en uppsida på 88 procent, skriver CNBC.

Mathilda Ståhl
Mathilda StåhlReporter EFN
Tesla uppsida
Cantor Fitzgerald spår 88 procent uppsida i Tesla. Foto: TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 19 mars 2025, 16:18Uppdaterad: 20 mars 2025, 09:25
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Teslas aktie har rasat 44 procent under 2025. Stora delar av raset tros vara en konsekvens av Elon Musks ökade närvaro i politiken, i kombination med att konkurrensen ökar utomlands, rapporterar CNBC.

Nu backas Tesla – av Trump handelsministers firma Cantor Fitzgerald. CNBC skriver att de ändrat riktkursen för elbilstillvekraren från neutral till övervikt – och att de ser en uppsida på 88,6 procent.

Cantor Fitzgeralds analytiker, Andres Sheppard, skriver att bland de positiva signaler som han ser i Tesla finns Robotaxi-lansering, lägre prissatta fordon under första halvåret i år samt lansering av självkörning i Europa och Kina.

– Vi är optimistiska inför kommersialiseringen av Robotaxi-segmentet. Dessutom, kom ihåg att President Trumps administration tidigare diskuterade planer för att eventuellt etablera ett federalt ramverk för självkörande fordon i USA. Om detta genomförs ser vi Tesla som en stor vinnare, säger Andres Sheppard.

Även Donald Trump har stöttat Tesla efter aktieraset, när han förra veckan köpte en egen Tesla under uppmärksammade former.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;