Eks Counterstrike-bluff: ”Vi blev helt mosade”
I en sällsynt intervju med Borås Tidning berättar Spotifys medgrundare Martin Lorentzon hur relationen med Daniel Ek tog form – och hur en Counterstrike-bluff blev startskottet för både en vänskap och ett miljardbolag.


Allt började med att Daniel Ek sökte finansiering till en sökmotor för produkter på nätet – men Martin Lorentzon tackade nej.
– Det var permafrost på börsen, många it-bolag hade kraschat. I stället började vi prata. Båda gillar spel och fotboll. Han hejar på Arsenal, jag på United, säger Lorentzon till BT.
Snart förenades de också i sitt gemensamma intresse för gaming – framför allt för Counterstrike – och det hela ledde till en match: Lorentzons lag från Tradedoubler mot Ek och hans kollegor från det företag han jobbade på då.
– Jag gick in med högt självförtroende. Men vi blev helt mosade. Allt man hörde var ”headshot, headshot, headshot”. Varje gång jag reste mig upp sa det pang. Det var riktigt jobbigt, säger Lorentzon.
Spelintresset lever kvar än i dag
Flera år senare erkände Daniel Ek att han hade fuskat – och hyrt in två proffsspelare från den legendariska Counterstrike-organisationen Ninjas in Pyjamas.
– Det var kul, säger Lorentzon med ett leende.
Bluffen blev början på en vänskap som några år senare ledde till Spotify. Spelintresset lever kvar än i dag – på Spotifys huvudkontor har både Ek och Lorentzon varsitt gamingrum med topputrustning. Counterstrike är fortfarande en favorit.
– Det är lek, men det är också mycket business inbakat i det. Det är viktigt för oss att förstå den här världen fortfarande, säger Lorentzon.
