Elisabeth Thand Ringqvist: Nej till Vänsterpartiet i regering
– Vi kan inte se att vi ska sitta i regering med Vänsterpartiet. Vi har gjort våra förflyttningar med att vi kan sitta i regering med Socialdemokraterna och Miljöpartiet, säger hon enligt SVT.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Vänsterpartiets ledare Nooshi Dadgostar har tidigare meddelat att de kommer att rösta för en regering som de själva sitter och "föredrar så klart en fyrpartiregering för att den ska bli handlingskraftig".
På frågan om C kan tänka sig ett organiserat samarbete med V svarar hon:
– Den frågan verkar inte alls ligga på bordet.
C-ledaren kan i dag inte svara på hur Centerpartiets optimala regering ser ut.
– Det är en regering som är förankrad i mitten, exakt hur den kommer att se ut går inte att säga i dag. Det får nog tas steg för steg givet valresultatet, säger hon enligt SVT.
Nooshi Dadgostar sade efter sitt möte med talmannen att det är viktigt att det framgår att det är regeringsförhandlingar som V för.
– Sen kan vi inte bestämma att alla andra partier ska sitta i regeringen. Krävs våra mandat kommer vi sitta i en regering och vi ser Magdalena Andersson som den naturliga ledaren för den regeringen, sade hon enligt Nyhetsbyrån Direkt.
Följ taggar


