EQT kan börsnotera stor veterinärkedja nästa år

Den europeiska veterinärkedjan IVC Evidensia, med EQT som majoritetsägare, har börjat förbereda en möjlig börsnotering som sannolikt sker i London.

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det skriver Financial Times.

Enligt tidningens källor kan en notering av bolaget, som även har det amerikanska riskkapitalbolaget Silver Lake och schweiziska dagligvarubolaget Nestlé som delägare, ske nästa år. Noteringen har i så fall potential att bli en av de största på länge i London. IVC Evidensia värderades vid ett kapitaltillskott 2021 till drygt 12 miljarder euro, men har sedan dess närapå fördubblat sitt resultat.

IVC har vuxit kraftigt det senaste decenniet genom att köpa upp ett stort antal mindre veterinärkliniker. Bolaget är dock föremål för en utredning hos den brittiska konkurrensmyndigheten CMA, som granskar som bolaget tagit för mycket betalt av djurägare. Startskottet för utredningen var att veterinärkostnader i Storbritannien stigit med över 60 procent under en sjuårsperiod, dubbelt så snabb som inflationen.

Utredningen väntas bli klar i vår och därefter kan IVC enligt FT öka takten i börsförberedelserna.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel