EU förbereder tullhämnd – 30 procent på USA-varor

Om det inte blir något handelsavtal med USA och Trump gör verklighet av sitt tullhot mot EU kommer Europa slå tillbaka med full kraft.
Enligt Bloombergs uppgifter förbereder EU nu tullar på 30 procent på amerikanska varor till ett värde av omkring 100 miljarder euro.

USA:s president Donald Trump och EU:s ordförande Ursula von der Leyen. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

I mitten av juli slog USA:s president Donald Trump fast att USA kommer att införa tullar på 30 procent på europeiska varor, och att det gäller från 1 augusti.

”30 procent är långt ifrån tillräckligt för att eliminera det handelsunderskott vi har med EU”, skrev presidenten.

Sedan dess har EU hoppats att det ska gå att förhandla fram ett avtal med lägre tullsatser med USA, men än så länge har ingen lösning nåtts.

Nu rapporterar Bloomberg, med hänvisning till personer med insyn i ärendet, att EU planerar att snabbt införa tullar på 30 procent på amerikanska varor, om det är så att inget tullavtal nås och om Donald Trump gör verklighet av sitt tullhot.

EU:s svar – om ingen deal nås

Enligt uppgifter till tidningen skulle EU kombinera en redan godkänd lista med tullar på amerikanska varor till ett värde av 21 miljarder euro, med en tidigare föreslagen lista på ytterligare 72 miljarder euro i amerikanska produkter.

Några av produkterna som skulle beläggas med tullar är bland annat industriprodukter som flygplan från Boeing, bilar tillverkade i USA och amerikansk whiskey.

Bloomberg skriver att EU:s mottullar ska vara redo att träda i kraft i augusti, men endast om inget avtal nås och om USA inför tullar på 30 procent mot EU.

Trump: EU är färdigt på onsdag

USA med Trump i spetsen lyckades under tisdagen sluta ett handelsavtal med Japan som bland annat innefattar tullar på 15 procent, och under tisdagskvällen riktade han fokus mot EU, när han intervjuades av journalister i Vita huset.

– Europa är färdigt i morgon, och nästa dag har vi några andra som blir klara, sa den amerikanska presidenten.

Samtidigt har EU hårdnat i förhandlingarna.

Bloomberg rapporterar att en tysk regeringskälla säger att Tyskland kan tänka sig att stödja en aktivering av EU:s verktyg mot ekonomisk påtryckning – det så kallade anti-coercion-instrumentet (ACI) – i ett scenario utan avtal.

ACI är EU:s kraftfullaste verktyg, men kräver kvalificerad majoritet bland medlemsländerna för att aktiveras. Tidigare har instrumentet mest setts som ett avskräckande medel, men flera medlemsländer trycker nu på för att det ska användas om inget avtal kommer på plats med USA, skriver tidningen.

Macron och Merz träffas

Under onsdagen kommer Frankrikes president Emmanuel Macron och Tysklands förbundskansler Friedrich Merz träffas i Berlin för att diskutera frågan om eventuella mottullar vidare.

– Vi måste ändra vår förhandlingsmetod. Vi måste kunna slå tillbaka och lägga fram alternativ på bordet som förändrar balansen i förhandlingen, sade Frankrikes näringsminister Marc Ferracci i måndags inför ett möte med den tyska kollegan Katherina Reiche, enligt tidningen Financial Times.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;