Prenumerera

EU ger miljardböter till Apple och Meta: ”Orättvist”

Apple och Meta får sammanlagt 700 miljoner euro i böter för att ha brutit mot EU:s nya digitala marknadslag, DMA. Enligt EU-kommissionen har techjättarna hindrat användare och konkurrenter – och nu krävs förändring.
”Dagens besked i dag är ännu ett exempel på hur EU-kommissionen orättvist riktar in sig på Apple i en serie beslut som är dåliga för våra användares integritet och säkerhet, dåliga för våra produkter och tvingar oss att ge bort vår teknik gratis”, skriver Apple i ett uttalande.

Gustav TägtströmReporter EFN Finansmagasinet
Apple och Meta har fått miljardböter från EU. Foto: TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 23 apr. 2025, 12:01Uppdaterad: 23 apr. 2025, 14:38
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Apple har fått en bot på 500 miljoner euro för sina restriktioner på App Store mot andra apputvecklare. Det motsvarar 5,5 miljarder kronor.

Meta har fått en bot på 200 miljoner euro, motsvarande 2,2 miljarder kronor, i böter för ett tidigare betalsystem på Facebook kring användandet av personlig information.

”Apple och Meta har fråntagit sina användare sina fria val och måste ändra sitt beteende. Vi har en skyldighet att skydda våra medborgare och innovativa företag i Europa”, skriver Henna Virkkunen, EU-kommissionär för teknisk självständighet, säkerhet och demokrati i ett pressmeddelande.

Kunde blivit högre böter

Utredningarna har pågått sedan i fjol. Detta efter att EU:s digitala marknadslag – DMA – trädde i kraft.

Bötessummorna som delats ut av EU-kommissionen hade dock kunnat bli betydligt högre, vilket förklaras av att felaktigheterna pågått under en kortare tid.

EU-kommissionens beslut har väckt skarp kritik från de berörda techjättarna.

”Vi har lagt hundratusentals ingenjörstimmar och gjort dussintals förändringar för att följa den här lagen – utan att någon av våra användare har efterfrågat det. Trots otaliga möten fortsätter kommissionen att flytta målstolparna hela tiden”, skriver Apple i ett uttalande.

Metas chef för globala affärer, Joel Kaplan, säger i ett uttalande att EU-kommissionen ”försöker sätta käppar i hjulen för framgångsrika amerikanska företag, samtidigt som kinesiska och europeiska bolag tillåts verka under andra regelverk”.

”Det här handlar inte bara om böter; när kommissionen tvingar oss att ändra vår affärsmodell innebär det i praktiken en mångmiljardtull på Meta, samtidigt som vi tvingas erbjuda en sämre tjänst. Genom att orättvist begränsa riktad annonsering skadar EU-kommissionen dessutom europeiska företag och ekonomier”, säger Kaplan.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;