Prenumerera

EU redo att slå tillbaka – med 280 miljarder i nya tullar

EU trappar upp inför ett möjligt handelskrig. 
På onsdag väntas medlemsländerna klubba ett första motdrag mot USA – med tullar på upp till 280 miljarder kronor i amerikanska varor, rapporterar Reuters.
Samtidigt uppger USA:s finansminister Scott Bessent att över 50 länder nu har tagit kontakt för att inleda förhandlingar om de nya tullarna.

Gustav Tägtström
Gustav TägtströmReporter EFN Finansmagasinet
Donald Trump och Ursula von der Leyen. Foto: TT / Shutterstock
Publicerad: Apr 6, 2025, 14:57Uppdaterad: Apr 7, 2025, 04:15
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

EU:s föreslagna tullista är lika symbolisk som bred: kött, vin och kläder – men också tandtråd, tuggummi och toalettpapper.

Tillsammans utgör varorna – och de som kan tillkomma – EU:s svar på de omfattande tullar som Donald Trump rullar ut från och med onsdag. Enligt EU-kommissionen slår åtgärderna mot 70 procent av unionens export till USA, till ett värde av 585 miljarder dollar i fjol.

– De amerikanska tullarna är skadliga och ogrundade, sa EU:s handelschef Maros Sefcovic efter fredagens samtal med Washington.

”Det är en svår balansgång”

Redan på måndagen samlas EU:s handelsministrar i Luxemburg för att försöka ena medlemsländerna bakom ett gemensamt svar. 

Syftet: att signalera att EU är redo att förhandla – men ännu mer redo att svara.

– Det är en svår balansgång. Åtgärderna kan inte vara för milda, då kommer inte USA till förhandlingsbordet – men inte heller för tuffa, för då riskerar vi en upptrappning, säger en EU-diplomat till Reuters.

På onsdag väntas det första motåtgärdspaketet klubbas igenom, såvida inte en kvalificerad majoritet av medlemsländerna röstar emot. Förslaget går i två steg: en mindre del träder i kraft den 15 april, resten en månad senare.

Samtidigt håller EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen separata samtal med toppchefer inom stål-, fordons- och läkemedelsindustrin – för att utvärdera effekterna och vässa EU:s svar.

50 länder uppges ha hört av sig till USA

På andra sidan Atlanten uppger USA:s finansminister Scott Bessent att över 50 länder nu har tagit kontakt med Washington för att inleda förhandlingar om de nya tullarna. Men enligt honom kommer processen att ta tid.

– Efter årtionden av dåligt uppträdande kan man inte bara tvätta tavlan ren, säger han i NBC:s Meet the Press, enligt Bloomberg.

Han betonar att USA måste utvärdera vad andra länder faktiskt erbjuder – och om det är trovärdigt nog att motivera ett lättat tonläge.

Gustav Tägtström
Gustav TägtströmEFN Finansmagasinet, Reportergustav.tagtstrom@efn.se
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;