EU:s kamp mot klockan – för att kringgå Orbán
EU-länderna ska påskynda ett beslut om att på obestämd tid immobilisera upp till 210 miljarder euro i ryska statstillgångar, i ett försök att kringgå Ungerns premiärminister Viktor Orbán redan innan Europas ledare möts till ett toppmöte nästa vecka.
Det skriver Financial Times.

Den hastiga ansträngningen att få igenom lagstiftningen – som åberopar nödbefogenheter för att åsidosätta nationella veton mot förlängning av sanktioner – syftar till att skydda Bryssels inflytande i USA-ledda fredssamtal om kriget i Ukraina, enligt tjänstemän som är bekanta med planerna.
Diplomater som hanterar lagstiftningen ser en fördel i att agera snabbt under de kommande dagarna för att lösgöra den omtvistade frågan om immobilisering av tillgångar från debatten om att ta upp lån till Kiev med stöd av de frysta ryska medlen. Den finansieringsfrågan kommer att lämnas till EU-ledarna nästa vecka.
Övergången att rösta inom den kommande veckan, som åsidosätter principen om enhällighet i sanktionsbeslut, riskerar att göra Ungern och andra huvudstäder som motsätter sig åtgärden rasande. Tidigare fall där EU-länder röstat över medlemsstaterna i kritiska frågor – såsom Polen och Ungern i migrationspolitiken – har orsakat ont blod mellan huvudstäder i åratal.
EU-kommissionen föreslog förra veckan att använda 210 miljarder euro av Rysslands utländska tillgångar som immobiliserats enligt sanktioner i EU för att finansiera ett lån till Kiev, initialt på 90 miljarder euro som skulle betalas ut under de kommande två åren.
För att lånesystemet ska fungera måste de underliggande tillgångarna vara immobiliserade på obestämd tid, snarare än för sexmånadersperioder som endast kan förnyas med enhälligt samtycke från alla EU27-länder.
Ungern, EU:s mest pro-ryska stat, motsätter sig ytterligare stöd till Kiev och har rutinmässigt hotat med att lägga in sitt veto mot sanktionsförlängningen. EU-tjänstemän befarar att Orbán skulle fullfölja hotet om Donald Trumps administration beslutade att ensidigt häva de amerikanska sanktionerna mot Ryssland.
Zoltán Kovács, Ungerns regeringstalesperson, sade i veckan att kommissionens låneförslag "överskrider alla röda linjer".
Följ taggar