Evolutions vd: "Orealistiska förväntningar"

Småspararfavoriten Evolution rusar över 10 procent efter att resultatet kom in bättre än väntat. Vd:n är nöjd med kvartalet men frustrerad över strejken i Georgien.
– De har orealistiska förväntningar, säger Martin Carlesund.

Martin Carlesund är nöjd med kvartalet. Foto: TT
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Under torsdagsmorgonen släppte Evolution sin rapport för tredje kvartalet som togs emot mer än väl av marknaden. Aktien har länge varit pressad och inför rapporten var Evolution ned 21 procent hittills i år. Med ett rapportlyft på över 10 procent har nedgången minskat men på tre år är aktien fortsatt ned 30 procent.

I årstakt ökade ebitda-resultatet med 30 procent vilket var över analytikernas förväntningar, även omsättningen kom in över estimaten för tredje kvartalet.

– Vi gör ett bra kvartal även om siffrorna inte riktigt svarar mot våra egna förväntningar. Vi släpper fantastiska spel och ser tillväxt på alla marknader. Tillväxten för slots ökade med 8,5 procent och exklusive Nordamerika låg det på 10 procent, säger Evolutions vd Martin Carlesund.

Beror på strejken i Georgien

Evolutions ebitda-marginal kom in något under både bolagets och analytikernas förväntningar på 68,5 procent, och det är även här bolaget förväntar sig att marginalen kommer ligga kvar på under fjärde kvartalet och kommer därmed avsluta året strax under helårsprognosen i intervallet 69-71 procent.

Enligt Martin Carlesund beror missen främst på strejken i Georgien som har pågått sedan i somras. Han menar att strejkarnas förhoppningar på löner som i Nordamerika är orealistiskt vilket gör det svårt att gå i mål med förhandlingarna.

– Strejken i Georgien har medfört intäktstapp och att kostnaderna dragit iväg. Hur mycket är svårt att räkna ut, men det är anledningen till att ebitda-marginalen kom in lägre än vi hade väntat oss och samtidigt sänker helårsprognosen. Det finns en politisk aspekt i strejken som kan komma att påverkas av ödesvalet i Georgien som äger rum i morgon.

Även cyberattacker i Asien har påverkat kvartalet negativt.

– Cyberattacker har alltid funnits där men nu har vi sett en jättestark ökning av det under tredje kvartalet. Vi jobbar hårt på att komma till rätta med det. Överlag är efterfrågan i Asien stor, men det har minskat lite nu efter eskaleringen.

Evolution inledde ett återköpsprogram i samband med kvartalsrapporten för andra kvartalet den 18 juli med ett maximalt belopp på 400 miljoner euro. Återköpsprogrammet kom efter att Evolution under våren avslutat återköp av aktier också för 400 miljoner euro. Nu är det upp till styrelsen att fatta beslut för eventuellt nya uppköp, säger vd:n.

Planerar för fler studios

Under tredje kvartalet har kasinobolaget fortsatt med investeringar och enligt bolaget ligger de i fas för 2024.

– Förra året låg vi lite efter med investeringarna men i år ligger vi enligt plan. Vi har startat två studios, en i Colombia som gick live under kvartalet och Tjeckien gick live 2 oktober precis efter kvartalet, säger Martin Carlesund och fortsätter:

– Vi planerar även för en studio i Brasilien och Filippinerna. Så investeringarna för både spel och studios går framåt och är enligt plan.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;