Prenumerera

Börsraset: ”Full panik – kan falla ännu mer”

Stockholmsbörsen rasar igen.
Expert spår ytterligare fall på upp emot 10 procent.
– Jag tror inte att det här är botten, säger Fredrik Warg på SEB, som betonar att allt kan förändrats inom loppet av minuter.
Maria Landeborn på Danske bank säger att det råder ”full panik” på marknaden.

Mathilda Ståhl
Mathilda StåhlReporter EFN
Fredrik Warg och Maria Landeborn om nya börsraset i Stockholm. Foto: TT/Shutterstock/Pressbild
Publicerad: 7 apr. 2025, 09:38Uppdaterad: 7 apr. 2025, 12:32
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Måndagens handel tog vid där förra veckans slutade. Stockholmsbörsen faller handlöst och vid 09.30 är OMXSPI ned runt 6 procent och OMXS30 ned över 6,5 procent.

Stockholmsbörsen är nu inne i en så kallad björnmarknad – som definieras av en nedgång på mer än 20 procent från den senaste toppen.

De kraftiga börsnedgångarna kommer efter Donald Trump infört tullar mot USA, Europa och stora delar av världen.

Expert: Kan falla ytterligare 10 procent

Men fallen på börsen kan fortsätta, tror SEB:s Fredrik Warg.

– Jag tror inte att det här är botten utan det kan nog falla lite till. Om handelskriget eskalerar så är det absolut ingen bottennivå utan då kan det nog falla 5-10 procent till. Men man ska ha jättestor respekt för prognosen, det jag säger nu kan ha förändrats om fem minuter, säger han.

– Det enda som man kan tolka positivt är att det här inte är en konjunkturdriven nedgång. Bankerna har inte problem, utan den här nedgången är helt individstyrd.

Vägen framåt nu för börsen beror på vilka motreaktionerna på tullarna som kommer från bland andra EU.

– Om de hittar en lösning så kan vi vara nära botten men det ser ju inte riktigt ut så just nu så i så fall tror jag att det kommer att falla ytterligare.

– Något som man måste ha med sig är att det vänder så otroligt fort i den här marknaden och när det vänder kan det studsa upp 5-10 procent på några dagar. Så det är inte bara att sälja hur som helst.

Landeborn: ”Full panik”

Maria Landeborn, senior strateg på Danske Bank, säger att det nu är ”full panik” på marknaden.

– Jag tror att framåt kommer det bero på om tullarna träder i kraft på onsdag och vilka motåtgärder som kommer. Ju mer det trappas upp desto större är risken att börsraset fortsätter. Det vi hade behövt se är att USA kommer till förhandlingsbordet, för att marknaden ska kunna stabilisera sig.

– Det är skyhög osäkerhet kring hur det här kommer att påverka ekonomin och hushållen. Om tullarna träder i kraft så kommer vi behöva se att prognoser för både vinster och BNP revideras ned, inte bara i USA.

Finns det några ljuspunkter?

– Vi får väl se om det finns ljusglimtar. Jag har svårt att se att Trumps avsikt är att köra USA:s ekonomi i botten. Blir börsnedgången för långvarig och det verkligen börjar göra avtryck så tror jag att protesterna mot det här kommer att tillta. Både från hans väljare men även från partikollegor. Någonstans tror jag att det finns en smärtgräns, frågan är vart den går.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;