Prenumerera

Expert: Fem aktier att plocka i dippen

OMXS30 är ned nästan 4 procent senaste månaden. Fredrik Warg på SEB säger att det finns anledning för småsparare att agera med försiktighet innan man vet hur Trumps tullar kommer att påverka marknaden.
– På kort sikt tror jag att det är fortsatt förhöjd volatilitet på marknaden, säger Fredrik Warg som tipsar om fem bolag att plocka i dippen.

Mathilda Ståhl
Mathilda StåhlReporter EFN
Fredrik Warg aktier
Fredrik Warg tipsar om fem aktier att köpa i dippen på OMXS30. Foto: Pressbild/Shutterstock
Publicerad: 28 mars 2025, 06:05Uppdaterad: 28 mars 2025, 06:10
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Fredrik Warg, global chef för rådgivande förvaltning på SEB, tror att dipparna på Stockholmsbörsen kommer att fortsätta på kort sikt framöver. Det kommer att innebära fortsatt negativa börssentiment.

– Det som skiljer sig nu från hur det brukar vara är att det händer saker i makroekonomin som spelar stor roll för marknaden - nu är det Trump som styr allting, säger han och fortsätter:

– Därför blir första och andra april, när tullarna ska träda i kraft, väldigt centrala datum för börsen. Jag är negativ till börsen kortsiktigt - det är alldeles för mycket negativa hot och för få positiva triggers.

Fredrik Warg säger att man just nu bör agera med stor försiktighet på marknaden och att det kan vara bra att fundera över att sälja verkstadsbolag som är inriktade mot konsumtion.

– Jag är väldigt positiv till att man drar ner risk. Bolag som man ska vara försiktiga med är bolag som är inriktade mot konsumtion. Det skulle kunna vara Dometic eller Husqvarna till exempel som kan påverkas mycket av det ekonomiska läget kortsiktigt, säger Fredrik Warg.

5 aktier att köpa i nedgången

Trots dippen på Stockholmsbörsen, tror Fredrik Warg att det finns en del bolag som kommer att stå emot de negativa trenderna och vända uppåt framöver.

Investor

– Det är definitivt ett bolag som man ska passa på att köpa. Det är en portfölj som man borde ha, de är ett bolag som generellt sätt har presterat över börsen och dessutom överraskat väldigt positivt. Överavkastningen som Investor har skapat sen årtionden tillbaka tror jag kommer att fortsätta. Jag skulle säga att Investor är ett givet ankare i en portfölj.

Ericsson

– Det stora bolag i Sverige som egentligen överraskat mest positivt de senaste två rapporterna. Det är svårt att se hur det som händer i USA kommer att påverka bolaget långsiktigt men kassaflödet är väldigt starkt. Balansräkningen har stärkts och kommer fortsätta stärkas. Jag tycker att det vi ser just nu i Ericsson tyder på att det kommer att bli några år framöver med positiv avkastning.

Swedbank

– En quarterback i en portfölj just nu skulle jag säga. Det finns ju en del bolag som man vet påverkas negativt i ett sådant här klimat, till exempel verkstad och liknande, men bank påverkas ju inte så mycket kortsiktigt av det som händer nu. Nu när man har ändrat ränteprognoser så kan det till och med vara så att bankerna påverkas positivt på resultat. Räntorna kommer inte krypa ner så mycket som vi trodde tidigare, det innebär att räntonettot kommer att kunna överraska positivt. Då tycker jag att Swedbank är intressant eftersom att de är en av de bankerna som är störst på bolån.

Securitas

– De är definitivt på rätt väg mot sitt rörelsemarginalmål. Kassaflödet har blivit förbättrat och framförallt så har de ökat teknologiskt innehåll på allt som har med bevakning att göra och det tror vi kommer kunna lyfta vinsten framåt. Det här är också ett bolag som ligger rätt i tiden och de påverkas inte heller av den här konjunkturella oron som vi ser.

AAK

– Den tycker jag är ganska klockren. Det är ett bolag som har haft vinsttillväxt de senaste 15 åren och genomsnittliga vinsttillväxten de senaste åren ligger på 15 procent. Vi ser också väldigt tydlig efterfrågan på deras produkter och det har ju med miljötänket att göra. De kommer fortsätta starka med stark tillväxt och deras specialprodukter rider verkligen på en framgångsvåg. De påverkas inte heller lika mycket av den konjunktursoro som finns just nu.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;