Prenumerera

Analytikern om Saab: ”Satt fart”

Saab-aktien har stigit kraftigt efter helgens säkerhetskonferens i München. 
Pareto Securities analytiker Tom Gunichard menar att aktien, som släpat efter konkurrenterna, har en logisk uppsida jämfört med andra europeiska försvarsbolag.
– Det finns en naturlig catch-up för Saab-aktien, säger han.

Gustav Tägtström
Gustav TägtströmReporter EFN Finansmagasinet
Pareto Securities analytiker Tom Gunichard ser en uppsida i Saab-aktien. Foto: Pressbild/Shutterstock
Publicerad: 17 feb. 2025, 10:33Uppdaterad: 17 feb. 2025, 17:49
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Vid handelsdagen slut på måndagen skrevs Saabs uppgång till över 16 procent.

– Det är framförallt säkerhetskonferensen i München som satt fart på europeiska försvarsaktier de senaste dagarna, säger Tom Guinchard på Pareto Securities.

Jag antar att det handlar om att USA har uttryckt att de vill att de europeiska länderna stärker sina egna försvar?

– Ja, precis. Det pågår diskussioner om att europeiska NATO-styrkor ska skickas till Ukraina som en fredsbevarande insats och det är mycket fokus på mer lokal upprustning och på hur man ska hantera sitt eget försvar. Tittar man på europeiska försvarsaktier så är samtliga upp både i fredags och i dag samtidigt som amerikanska gått ner ganska ordentligt, framför allt i fredags, säger Gunichard.

Saabs aktie har släpat efter

En annan anledning till Saab-aktiens rusning är att den anses vara undervärderad jämfört med sina europeiska konkurrenter.

– Det finns en naturlig catch-up för Saab-aktien, den har ju släpat efter senaste 9-10 månaderna, sedan mars förra året egentligen. Jämför man med Rheinmetall och Kongsberg så har de dragit iväg ordentligt. Saab har inte haft samma utveckling så det finns ju lite återhämtning att göra där. Sen har alla tre gått upp i en liknande takt de senaste två dagarna och det handlar väl mer om att sentimentet kommit tillbaka för europeiskt försvar framför allt, säger Guinchard.

Skulle du säga att det finns en uppsida i Saab jämfört med andra europeiska försvarsaktier?

– Ja, det tycker jag absolut. Tittar du på värderingen så har den kommit ner ganska ordentligt på Saab senaste tio månaderna samtidigt som Kongsberg och Rheinmetall dragit iväg på ett annat sätt. När det gäller Rheinmetall så växer de så pass snabbt att det gör att den värderingen fortfarande framstår som väldigt intressant.

Fakta. Så går de europeiska försvarsaktierna i dag (10.50)

Bolag

Utveckling

Saab

+9,74 procent

Rheinmetall

+7,15 procent

Kongsberg

+5,30 procent

Thales

+4,48 procent

Hensholdt

+9,96 procent

Leonardo

+5,24 procent

Gustav Tägtström
Gustav TägtströmEFN Finansmagasinet, Reporter[email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;