Experterna varnar för ny smäll: ”Inget motiverar att börsen står där den står”

Irans svar på Israels attacker är avgörande för världsekonomin.
Men marknaden prisar inte in risken, menar Jon Arnell på Von Euler & Partners.
– Inget motiverar att börsen står där den står, säger han.

Porträttbilder på Henrik von Sydow och Jon Arnell.
Foto: Pressbild / TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

I kölvattnet av nattens attacker i Mellanöstern har börsen backat. Men inte tillräckligt, om du frågar förvaltaren Jon Arnell på Von Euler & Partners.

– Det som sker i Mellanöstern adderar ännu ett osäkerhetsmoment till en redan turbulent omvärld. Vi har varit skeptiska till återhämtningen på börsen sedan Trumps tullutspel från första början.

Därför har de på Von Euler & Partners minskat sin aktieexponering och ökat de räntebärande tillgångarna hos sina klienter. Jon Arnell menar att marknadens snabba reaktioner på omvärldshändelser riskerar att skymma helhetsbilden.

– Marknaden tenderar att fokusera på en sak i taget, nu fokuserar den på Mellanöstern och reagerar på det. Då kanske tulldiskussionerna hamnar i bakgrunden. Men helhetsbilden motiverar att minska risken i sin portfölj.

Marknaden är helt enkelt för optimistisk?

– Ja. Det är den. Inget motiverar att börsen står där den står. 

Kan accelerera amerikansk försvagning

Skulle USA ge sig in i kriget till Israels försvar, vilket president Trump avviserat finns på kartan om Iran slår tillbaka, kan det vara början på en mer ihållande ekonomisk nedgång i USA, tror Jon Arnell.

– Det ökar oron kring handelsunderskottet. Placerare kommer fly från aktier till räntor. Vi kan redan se att de amerikanska långräntorna har gått upp, vilket tyder på ökad oro, säger han och tillägger:

– Det är förstås vanskligt att sälja av aktier på minus, om man har stor amerikansk exponering. Men dollarn lär vara fortsatt svag framöver, och jag tror att kronan har mer att ge. Så det är inte en god idé att köpa mer amerikanskt.

Samtidigt ser han viss uppsida för läkemedelsbolag, och skulle räntan sjunka, även fastighetsbolag.

– Men jag tror att vi kommer få en volatil sommar utan några säkra kort, säger han.

"Dramatiska konsekvenser"

Henrik von Sydow, omvärldsexpert på DNB Carnegie, är redo att hålla med Jon Arnell.

– Vi går mot en nyhetsintensiv sommar. Världsläget är extremt komplext med Trumps hyper-transaktionella handelspolitik och flertalet stigande regionala orosmoment. Marknaden har blivit påmind om att geopolitiska risker kan materialiseras i sommar, säger han.

Hur läget utvecklas är helt och hållet avhängigt Irans nästa drag. Henrik von Sydow menar att USA hoppas på att Israels tillslag kan tvinga tillbaka Iran till förhandlingsbordet om kärnenergiprogram.

– Men USA vill nog till varje pris undvika att involvera sig militärt, det skulle öka riskerna dramatiskt i konflikten. Ett regionalt storkrig innebär störningar i Mellanösterns oljedistribution. Det skulle få dramatiska konsekvenser för oljepriset.

Och just oljepriset, är kritiskt.

– Med ökat oljepris får vi lägre tillväxt och högre inflation, säger Jon Arnell.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;