Exxons vd: Lämna inte Parisavtalet
Donald Trump drog tillbaka USA:s löfte om att följa Parisavtalet.
Joe Biden upphävde Trumps beslut, och så hoppas oljejätten Exxon Mobils vd att det förblir samtidigt som en rad mindre energibolag lobbar för uppluckrade utsläppskrav.
– Det är extremt ineffektivt, säger Darren Woods om Trumps önskan att återigen lämna det internationella klimatavtalet.


I en intervju med Wall Street Journal under den pågående klimatkonferens COP 29 i Azerbajdzjan säger Woods att ett nytt utträde ur Parisavtalet skulle skapa osäkerhet och förvirring kring insatserna för att motverka de värsta effekterna av klimatförändringarna.
– Jag tycker inte det är till hjälp att pendeln svänger fram och tillbaka mellan administrationer, säger Woods.
Exxon Mobil har stått bakom avtalsmålen sedan 2015.
Tillsammans med Phillips 66 och Occidental Petroleum har Exxon försökt övertyga Trump om att behålla president Bidens klimatlagstiftning från 2022, som innehåller skatteförmåner för investeringar i förnybar energi, koldioxiduppsamling och vätgas.
– Det är ironiskt att stora oljebolag inte står bakom "borra, baby, borra"-strategin och inte deras aktieägare heller. De har jobbat hårt för att sänka sina utsläpp och det sista de vill är att regelverket ska förändras på nytt, säger analytikern Paul Sankey till WSJ.
På andra sidan finns dock en rad mindre branschaktörer som lobbar för nya tillstånd för utvinning av olja och naturgas – men enligt en färsk rapport från Standard Chartered är det inte troligt att det blir någon oljeboom. Amerikansk oljeproduktion har under de senaste två åren legat på rekordnivåer.
– Det finns ett narrativ i media om att en andra Trump-administration kommer att leda till en stor ökning av amerikansk oljeproduktion, med producenter som vill börja borra och producera mer när de slipper påstådd byråkrati från Biden-administrationen, men det är ett bristfälligt narrativ, säger analytikern Emily Ashford till Rigzone.
Följ taggar