TOPPNYHETER:

Fagerhults vd efter rapportsmällen: ”Känner stort stöd från Latour”

Det blev ytterligare ett kämpigt kvartal med vikande orderingång och en vinstmarginal på nedåtgående för belysningsbolaget Fagerhult.
– Vi har en utmanande marknadssituation och vi är inte nöjda med resultatet. Samtidigt exekverar vi på det vi har sagt, säger vd Bodil Sonesson.
Kvinna i mörkblå kavaj och blå mönstrad scarf presenterar eller talar under ett möte.
Bodil Sonesson har varit vd för Fagerhult i åtta år. ”Nybyggnationen har aldrig varit så låg som nu under mina år här”, säger hon om tredje kvartalets utmaningar. Foto: Malin Lauterbach

Försäljningen fortsätter att gå knackigt för Fagerhult. I det tredje kvartalet minskade nettoomsättningen med drygt 8 procent till 1,86 miljarder kronor. Tappet sågs i alla affärsområden utom Infrastructure.

Orderingången minskade med drygt 13 procent i kvartalet, medan ebita-resultatet före jämförelsestörande poster rasade med nästan 25 procent.

Marknaden mötte rapporten med iskyla och skickade ner aktien med över 20 procent när börsen öppnade.

Vd Bodil Sonesson är inte nöjd med resultatet i kvartalet och pekar på en utmanande marknadssituation.

– Samtidigt exekverar vi på det vi har sagt och det vi kan kontrollera.

Fagerhults nyckeltal

Tredje kvartalet 2026

Tredje kvartalet 2025

Orderingång

1 700 Mkr

1 952 Mkr

Nettoomsättning

1 860 Mkr

2 027 Mkr

Bruttomarginal

35,4%

39,0%

EBITA*

130 Mkr

173 Mkr

EBITA*-marginal

7,0%

8,6%

Kassaflöde

-62,3 Mkr

208 Mkr

*före jämförelsestörande poster

”Gör det vi kan”

I andra kvartalet kommunicerade bolaget ett besparingsprogram på 100 miljoner kronor samt en strategisk översyn av varumärkena som ska bidra med 120 miljoner kronor till sista raden.

Kostnadsbesparingarna väntas börja synas i siffrorna först under första kvartalet nästa år, men fortlöper enligt plan, säger hon. Den strategiska översynen pågår och där har bolaget bland annat kommunicerat förändringar inom varumärket LTS i Tyskland och sålt ett säljbolag i Estland, i ett första steg. Dessutom har man slutit avtal om att sälja en fastighet i Storbritannien, något som kommer bidra positivt i fjärde kvartalet.

Dessutom pågår en rad andra aktiviteter som man inte kan kommunicera kring förrän i slutet av året eller i början på nästa år, säger hon.

– De kommer ha en positiv påverkan på lönsamhet, förenkling och vara positiv för gruppen som sådan. De ligger i linje med det vi sa i den strategiska översikten, att vi fokuserar tillbaka till Europa på produktionssidan.

På försäljningssidan har det här året ekat tomt när det gäller större byggprojekt, även om vissa livstecken börjar synas på en del marknader.

– Så jag är inte nöjd med kvartalet om man tittar rent resultatmässigt. Men jag är nöjd med att vi gör väldigt mycket aktiviteter inom vår kontroll för att förbättra situationen.

Kommer det att räcka för att vända skutan?

– Jag ser att vi är på väg i en väldigt bra riktning och vi kommer att kunna utnyttja det faktum att vi är en grupp väldigt mycket mer, säger Bodil Sonesson och tillägger att det är ”lika viktigt” att ha få till ett högre tempo på försäljningssidan.

– Världen vi lever i gör att du måste vara flexibel och anpassa dig hela tiden. Så jag skulle tro att det kommer att finnas den typen av aktiviteter under rätt lång tid framöver. Det är ett arbetssätt också.

Fakta: Fagerhult

Vd: Bodil Sonesson
Ordförande: Jan Svensson

Börsvärde: 2,7 miljarder kronor

Största ägare
1. Latour: 48,65%
2. Fjärde AP-fonden: 8,35%
3. Nordea Funds: 6,70%
4. Avanza Pension: 1,65%
5. Tredje AP-fonden: 1,62%

Källa: Fagerhult, Avanza, Holdings

I år har Bodil Sonesson suttit som vd för Fagerhult i åtta år. För aktieägarna har det varit åtta magra år, där aktien på totalen fått storstryk av jämförelseindex med Fagerhults totalavkastning på minus 70 procent, mot SIXRX på plus 140 procent.

Under åren har hon rattat bolaget genom pandemin, och de efterföljande flaskhalsarna i underleverantörskedjorna, inflationskris och högre räntor som la sordin på stämningen inom byggbranschen.

– Tittar vi på belysningsbranschen ser vi att det är en helt annan värld vi lever i nu än när jag började, säger hon och tillägger att marknaden mellan 2019 och 2025 minskade med 20 procent i realvärde.

Finns det något du känner att du kunde ha gjort annorlunda?

– Det ligger i ens natur att säga att man alltid kan göra saker och ting bättre. Det kanske är så att vi skulle ha gjort några av de här åtgärderna vi gör nu tidigare, men jag tror att det viktiga är att vi har väldigt högt tempo på dem i dagsläget.

För största ägaren, investmentbolaget Latour, har Fagerhult varit en surdeg de senaste åren. I tredje kvartalet 2018 – ungefär då Bodil Sonesson klev på som vd för belysningsbolaget – uppgick värdet av Latours innehav i Fagerhult till drygt 4,5 miljarder kronor, motsvarande omkring 6,5 procent av substansvärdet. I dag återstår 1,4 miljarder kronor, motsvarande endast 1 procent av substansvärdet.

Porträtt av en man i beige blazer och vit skjorta framför en växt och en byggnad.
Johan Hjertonsson, vd för Latour och tidigare dito på Fagerhult. Foto: Cornelia Jönsson

Känner du att du har förtroende från Latour?

– Ja, jag känner ett väldigt stort stöd från Latours sida och i olika uttalanden har de också bekräftat det.

Latours vd Johan Hjertonsson var tidigare koncernchef och vd för Fagerhult. Det var honom Sonesson efterträdde på posten då för åtta år sedan.

– Jag tror att de kanske är de som har bäst bild av hur marknaden ser ut. De har en väldigt god förståelse. Därför är det väldigt positivt att ha en stark industriell ägare som har en förståelse för den marknad man arbetar på, säger Bodil Sonessen.

EFN har sökt Latour för en kommentar. Till Dagens industri sa Fagerhults ordförande Jan Svensson – tillika tidigare vd för Latour – under onsdagen att det inte är Sonesson som har ”förstört stora delar av marknaden":

– Vi har fullt förtroende för Bodil.

Följ ämne och taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel