Prenumerera

Fed-topp: Lutar åt oförändrad ränta

Tullarna gör det svårare för Fed att genomföra ränteförändringar.
Neel Kashkari lutar just nu åt att lämna styrräntan oförändrad och avvakta händelseutvecklingen.
"En snabb lösning på osäkerheten kring handelspolitiken eller brantare nedgång än väntat kan förändra min syn", skriver Minneapolis Fed-chef i ett blogginlägg.

amerikanska konsumenter Fed räntebeslut
Enligt Fed-chefen i Minneapolis kommer tullarna att leda till högre inflation. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 9 apr. 2025, 18:05Uppdaterad: 9 apr. 2025, 18:05
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Räntan för den amerikanska tioåringen skjuter just nu i höjden i den snabbaste takten sedan den globala finanskrisen 2008–2009, vilket enligt Market Watch lett till spekulationer om att den amerikanska centralbanken kan vara på väg mot en nödsänkning av styrräntan.

I ett blogginlägg som publicerats under onsdagen adresserar Fed-chefen Neel Kashkari i Minneapolis inte den pågående turbulensen, men klargör att han just nu lutar åt att styrräntan i USA bör lämnas oförändrad.
"Som jag ser det har ett beslut om att ändra styrräntan i endera riktning hindrats i högre utsträckning med anledning av tullarna", skriver Kashkari.

Effekten på den amerikanska ekonomin av den tilltagande upptrappningen blir enligt Kashkari högre inflation, åtminstone på kort sikt, och fler varsel.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;