Fed-topp: Tjänsteprislyft kan bromsa kursändring
Fedchefen i Chicago, Austan Goolsbee, sade på fredagen att han fortfarande är osäker på vilken åtgärd han kommer att stödja vid centralbankens möte den 16-17 september, och pekade på inflationsdata som kommer nästa vecka.
Det rapporterar Bloomberg News.

I en intervju med Bloomberg Television under fredagskvällen sade Austan Goolsbee att ”Jag vill ha mer information. Jag är fortfarande osäker när vi går in i detta” och tillade att ”Vi måste titta på inflationssidan också”.
Vidare sade Goolsbee att ”Ju fler milda siffror vi får om inflationen, desto bättre kommer jag att känna inför att endast fokusera på arbetsmarknaden.” ”Men i den senaste inflationsrapporten såg vi även denna uppgång i inflationen från tjänster, så jag tror att vi vill försäkra oss om att det är mer av en tillfällig händelse och inte en mer olycksbådande indikator”, sade han.