Finans dras med i fallet när AI-hotet uppgraderas
Anthropics AI-modell Claude har bidragit till den gångna veckans branta nedgångar för programvarubolag.
En ny uppgradering drar under torsdagen med finanssektorn i fallet.

Den uppgraderade AI-modellen Claude Opus 4.6 innebär enligt utvecklaren Anthropic att det är dags att mynta ett nytt uttryck.
– Jag tror att vi nu nästan går mot att ”vibe-arbeta”, säger affärschefen Scott White som en referens till begreppet att ”vibe-koda” – programmera utan förkunskaper med hjälp av artificiell intelligens.
AI-modellen är inriktad på sofistikerad finansiell analys. På börsen drabbar det bolag som Nasdaq, S&P Global, Factset och MSCI.
Under torsdagskvällen har sektorindexet S&P Software & Services Select – där upplevda AI-förlorare som Thomson Reuters, Salesforce och Adobe ingår – fallit med 3,5 procent
Halvledarbolagens S&P Semiconductors Select handlades samtidigt upp med 0,4 procent efter att Alphabet presenterat planer på att fördubbla sina kapitalutgifter till upp till 185 miljarder dollar under 2026.
Följ taggar
