TOPPNYHETER:

Finländska däckjätten presterar över förväntan – aktien lyfter

Den finländska däcktillverkaren Nokian Renkaat redovisar ett justerat (jämförbart) rörelseresultat på 47,0 miljoner euro för det tredje kvartalet 2026.
Närbild på ett svart vinterdäck med grovt mönster, monterat på en bil.
Finländska däcktillverkaren Nokian Renkaat överträffar analytikernas prognoser för det tredje kvartalet.

Analytiker hade i genomsnitt räknat med 44,8 miljoner euro enligt en sammanställning gjord av Infront.

Rapporterat rörelseresultat blev 37,9 miljoner euro, mot väntade 36,7 miljoner euro.

Nettoomsättningen uppgick till 359 miljoner euro. Väntat var en nettoomsättning på 375 miljoner.

Nu höjer bolaget sin marginalprognos för helåret 2026 och räknar nu med en justerad (segments) rörelsemarginal i den övre delen av intervallet 9-10 procent.

Den tidigare prognosen var en justerad rörelsemarginal på 8-10 procent 2026.

Prognosen kvarstår om att försäljningen väntas öka under 2026, jämfört med föregående år.

Det framgår av rapporten för det tredje kvartalet 2026.

Enligt Infront låg analytikernas snittförväntningar inför rapporten på en försäljning helåret 2026 på 1.487 miljoner euro och en justerad rörelsemarginal på 10,0 procent.

För helåret 2025 uppgick Nokian Renkaats försäljning till 1.374 miljoner euro och den justerade rörelsemarginalen var 6,6 procent.

Aktien har stigit runt 3.5 procent under tisdagsförmiddagen.

Följ ämne och taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel