First North-bolag kollapsar efter Nokias nobb

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Nokia anger bristande kundintresse för den gemensamma lösningen som bakgrund till beslutet.
MoCA (Multimedia over Coax Alliance) är en teknik som gör det möjligt att leverera snabbt bredband via befintliga koaxialkablar (t.ex. i flerbostadshus) istället för att behöva dra helt nya fiberkablar.
”Incoax utvärderar nu konsekvenserna av Nokias beslut, inklusive dess betydelse i förhållande till parternas befintliga avtal, och har inlett en dialog med Nokia om den fortsatta hanteringen”, skriver bolaget i det kortfattade pressmeddelandet.
I Incoax rapport för det andra kvartalet nämndes Nokia som ett av tre parallella spår där bolaget hoppades på kommersiella och tekniska framsteg.
”Efter flera års arbete har D2501 under kvartalet gått från initial lansering till en fullt färdigställd produkt för kommersiell bearbetning genom Nokias kanal. Därmed har den tekniska genomföranderisken minskat och förutsättningarna för att bearbeta en global operatörsmarknad stärkts”, skrev bolaget i sin rapport för det andra kvartalet.
Incoax
Incoax är ett svenskt telekombolag som utvecklar hårdvara och mjukvara för att leverera snabb bredbandsuppkoppling via befintliga tv-kablar.
