Flygbolagen tappade på Europabörserna

De ledande Europabörserna avslutade fredagens handel ned. Samlingsindexet Stoxx 600 föll 1,7 procent.
Flygbolag såg nedgångar. Tyska Lufthansa tappade 1,1 procent och franska Air France backade 1,6 procent.

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

I Frankfurt sjönk DAX-indexet med 1,9 procent.

Dagens förlorare blev mjukvarutillverkaren SAP som backade 4,3 procent.

FTSE 100-indexet i London föll 1,5 procent.

Dagligvarubolaget Unilever steg med 0,4 procent efter att ha meddelat att det inlett diskussioner om att sälja sin matverksamhet till det amerikanska McCormich & Company.

Parisbörsens CAC 40-index stängde ned 1,9 procent.

Lyxbolaget Hermès sjönk 4,7 procent.

Schweiziska läkemedelsbolaget Novartis förvärvar läkemedelskandidaten SNV4818 från Synnovation Therapeutics. Aktien, som var upp tidigare under dagen, vände ned på eftermiddagen efter att läkemedelssajten Endpoint News påpekade att marknaden för läkemedelskandidaten hettas upp. Aktien i Novartis var ned 1,3 procent.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel