TOPPNYHETER:

Flygbolaget varnar för högre priser

Lågprisflygbolaget Easyjets vd Kenton Jarvis sade på torsdagen att biljettpriserna kommer att höjas om flygbränslet blir ännu dyrare.
Det rapporterar Bloomberg News.
Ett easyJet-flygplan med orange och vit färg lyfter från en flygplats. Flygplatsterminalen och kontrolltornet syns i bakgrunden.
Lågprisflygbolaget Easyjets vd Kenton Jarvis sade på torsdagen att biljettpriserna kommer att höjas om flygbränslet blir ännu dyrare.

Easyjet planerar redan att kapa flygkapaciteten med upp till 700.000 flygstolar under den kommande vintern för att anpassa sig till de stigande bränslepriserna.

Flygbolagets vd kommenterade samtidigt riskkapitalbolaget Apollos köp av Easyjet för 5,7 miljarder pund, som stod klart i augusti efter att Castlelake avstått från att höja sitt bud. Planen är att affären ska slutföras i början av nästa år, enligt Kenton Jarvis.

”Jag ser inget verkligt hinder när det gäller aktieägarnas inställning, det är vad jag får höra”, sade han i en intervju i samband med ett lobbymöte i Bryssel.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel