Fortsatt starkare dollar
USA-räntorna handlas fortsatt på högre nivåer på tisdagen, i spåren av starka data på måndagen där inköpschefsindex överraskade klart på uppsidan.
Dollarn har i stort bibehållit sin förstärkning och handlas nära 1:18-nivån mot euron och över 155 mot yenen.

Asienbörserna är överlag upp och silver och guld stiger igen efter en stökig inledning på veckan.
"Det har varit lite mer ordnat och lugnare över marknaderna. Handlare är redo att åter engagera sig i riskpositioner", skrev Christ Weston på Pepperstone Group enligt Bloomberg News.
Indiens börs tog stöd av beskedet från USA om att tullarna mot landet ska sänkas från 50 till 18 procent, som ett led i en handelsuppgörelse.
Yenen försvagas
Japans finansminister Satsuki Katayama försvarade på tisdagen premiärminister Sanae Takaichis uttalanden där hon lyfte fram fördelarna med en svagare yen och sade att premiärministern hänvisade till "vad som står i läroböckerna".
"Premiärministern talade i allmänna termer om hur en svag yen påverkar ekonomin", sade Katayama enligt Reuters.
Kommentaren har i viss mån bidragit till att försvaga yenen under veckoinledningen.
Australiens centralbank RBA höjde på tisdagen som väntat räntan med 25 punkter till 3,85 procent.
Det är den första höjningen sedan november 2023 och det andra landet inom G10-länderna som stramar åt, förutom Bank of Japan. Fed, Bank of Canada och Bank of England väntas alla sänka lite mer medan ECB antas stå inför en längre paus.
RBA, som sänkte räntan så sent som i augusti, konstaterade nu att inflationen varit högre än väntat och arbetsmarknaden mer stram. Inflationen väntas ligga över målet och det var därför lämpligt att höja räntan.
Samtidigt råder det osäkerhet kring utsikterna för den inhemska ekonomiska aktiviteten och inflationen, liksom kring i vilken utsträckning penningpolitiken är åtstramande, och direktionen kommer att noga bevaka inkommande data.
Australiendollarn stärktes
Inflationsprognosen har dragits upp och räntebanan indikerar en ränta på 4,2 procent i december 2026.
"Eftersom RBA nu räknar med en långsammare avmattning i inflationen (trots en högre räntebana) är risken tydligt snedfördelad mot en serie räntehöjningar snarare än en engångsåtgärd, särskilt mot bakgrund av dagens enhälliga beslut", sade Harry Murphy Cruise vid Oxford Economics till Reuters.
Australiendollarn stärktes till över 0:70-nivån mot USA-dollarn efter beskedet.
På tisdagens agenda står fransk KPI och jobbdata (JOLTS) från USA. Det senare blir tillsammans med jobbrapporten på fredag en pusselbit för Federal Reserve inför nästa möte, med nya prognoser, i mars. En räntesänkning är inprisad först i juni.
Följ taggar