TOPPNYHETER:

Förvaltaren om Smart Eyes mardrömsvecka: ”Lite olyckligt”

Eyetrackingbolaget Smart Eye har en mardrömsvecka, där aktien rasat 40 procent. Handelsbankens förvaltare Christian Brunlid ser dock potential i bolaget.
– Trenderna är med dem, säger han i EFN:s Börslunch.
Man i glasögon och kostym framför ett urbant bakgrund under en intervju eller presentation.
Smart Eye har haft en mardrömsvecka – men Handelsbankens förvaltare Christian Brunlid tycker raset på börsen är orättvist. Foto: EFN Ekonomikanalen

Det har inte varit några roliga dagar på börsen för First North-listade Smart Eye, och deras vd Martin Krantz, sedan bolaget presenterat det andra kvartalets delårssiffror den 26 augusti. Handelsbanken Fonder är bolagets största ägare och bankens förvaltare Christian Brunlid tycker raset var lite oförtjänt.

– Bolaget måste lära sig hur man kommunicerar med aktiemarknaden och massera analytikerna inför, för det har varit lite för många gånger med upp och ner i samband med rapporterna, säger han i Börslunch.

På rapportdagen rasade aktien över 30 procent och sedan dess har nedgångarna fortsatt. Inför rapporten hade analysfirman Redeye höjt deras prognos för Smart Eyes organiska tillväxt från cirka 140 procent till 200 procent. Anledningen var en stark rapport från den australiensiska konkurrenten Seeing Machines som analytikern trodde skulle spilla över till det svenska eyetrackingbolaget.

– Den här gången var det lite olyckligt. Bolaget kom in på 128 procent, och det är ju inte så dåligt. Hade han legat kvar på sin prognos tror jag inte kursen legat där, säger Christian Brunlid.

Han menar att trenderna är med, lagstiftningen kommer komma och fler bilar rullar ut. Smart Eye har dock fått kritik för stigande operationella kostnader, som han hänför till investeringar för att bredda sitt utbud och sin funktionalitet.

– Jag tycker det är bra att de satsar lite extra på den här teknologin, säger han i Börslunch.

Vid 15.15 under fredagens handel är Smart Eyes aktie ner 1 procent.

Se hela avsnittet av Börslunch här:

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel