TOPPNYHETER:

Förvaltaren: Småbolagen visar styrka – men det räcker inte

Bra rapporter som visar välmående företag. Det är den generella bedömningen när en skörd av bolag från Stockholmsbörsens mindre listor öppnat böckerna.
Dessvärre räcker det inte att vara ”bra” just nu, konstaterar Danske Banks förvaltare Joel Backesten.
Danske Banks förvaltare Joel Backesten ser ett gäng välmående småbolag i torsdagens rapporter. Dessvärre hade marknaden räknat med mer.
Danske Banks förvaltare Joel Backesten ser ett gäng välmående småbolag i torsdagens rapporter. Dessvärre hade marknaden räknat med mer.

En hel rad av börsens mindre bolag har under torsdagen visat upp allt från stark organisk tillväxt till positiva resultat. Ändå har det inte räckt för att blidka marknaden och både börsens small och mid cap-index har under dagen backat.

Förväntningarna var helt enkelt ännu högre ställda, säger Danske Banks förvaltare Joel Backesten.

– Om du bara läser siffrorna och kollar hur bolagen mår, så ser du att de mår bra. Det går åt rätt håll på många ställen. Men förväntningarna är högt ställda också. Det är den generella känslan. Det är svårt att säga att det skulle vara lågkonjunktur ute i Sverige, för de här bolagen har verkligen vänt om i siffrorna.

– Men har det varit höga förväntningar räcker det inte att komma med en ”bra” rapport. Då måste det vara riktigt, riktigt bra för att det ska funka.

Marknaden väntade sig mer

Några av morgonens rapportbolag som visade styrka är teknikföretaget Mycronic. Bolaget ökade rörelsemarginalen, nettoomsättningen och orderingången jämfört med motsvarande kvartal förra året. Estimaten slog man ”med hästlängder”, konstaterar han.

För det belönades aktien med ett lyft om omkring 5 procent. Kanske lite snålt, med tanke på den starka rapporten, menar han – men visar återigen på den generella bedömningen.

– Det är bra rapporter, kanske inte att aktien riktigt får betalt för dem för att marknaden redan förväntar sig bra rapporter.

Tolkningen gäller även omvänt, menar han och pekar ut konsultbolaget Afry som exempel. Ett ”sorgebarn som ingen hade några vidare förväntningar på”, som Joel Backesten uttrycker saken. Omsättningen kom in något högre än estimaten gjorde gällande, precis som det justerade ebita-resultatet. Det räckte för att skicka upp aktien 15 procent.

Samma sak ser han i medicinteknikbolaget Arjo.

– Alla hade gett upp på den, men så visar de lite organisk tillväxt och så sticker aktien 15 procent. Så aktier som har haft det tufft in i rapportperioden och inte haft förväntan på sig, där har du fått utväxling och betalt, helt klart.

Sverige-exponering på agendan

Det som generellt stack ut positivt i torsdagens rapportskörd var bland annat den organiska tillväxten och orderingången, säger han. Beijer Ref är ett exempel på det – där väntades den organiska tillväxten uppgå till 2–3 procent. Utfallet blev 8 procent – visserligen drivet av marknader utanför Sverige, men ändå.

– Det säger någonting om att efterfrågan börjar vända. Men det är några pusselbitar kvar som fattas innan vi har hela bilden.

Ytterligare en skörd rapporter väntas under fredagen, flera av dem med Sverige-exponering. Joel Backesten tror att även morgondagens rapportörer kommer att rada upp starka siffror.

Bland bolag han håller under extra uppsikt på fredagen finns installationsbolaget Instalco, serieförvärvaren Medcap och ventilationsbolaget Lindab.

– Medcap brukar vara lite av en svart låda, men brukar takta på och leverera bra. Lindab säger ganska mycket om var vi befinner oss i konjunkturen, man har pratat ganska mycket om att det inte tar fart och där är förväntningarna inte höga. Instalco kommer säga en del om hur det står till i Sverige, i och med deras exponering.

NCAB, Munters och Bufab väntar

Beijer Alma och Bufab, som levererar skruvar och muttrar till industri- och tillverkningsbolag, pekar han också ut som intressanta pjäser i morgonens flöde. Mönsterkortritaren NCAB och kyllösningsleverantören Munters är ytterligare två att hålla koll på, där den senare har tappat 30 procent på börsen de senaste tre månaderna.

– NCAB har ridit på vågen att mönsterkortspriserna ska rakt upp i taket. Där ligger det en del i förväntan. Munters har haft det lite tufft inför rapportperioden, kan man säga.

AAK, specialist inom vegetabiliska oljor, står också på fredagsschemat.

– Alla sitter och väntar på att de ska vända volymen. Det har varit på allas läppar länge att folk ska börja äta mer choklad, men det händer ju inte.

Allt som allt, en ”väldigt blandad dag”, konstaterar han.

”Straffsparksläge” för småbolagen

Den bilden som hittills framträtt porträtterar ett gäng småbolag som börjar klara sig bättre relativt de stora bolagen, säger han.

– Orderingången är så pass bred om man kollar bland de mindre och large cap-bolagen som rapporterat. Och det är inte bara de som har datacenterexponering, utan även generella industrin. Så underliggande är det väldigt positivt.

– Det man ser hittills är att bolagen mår bra. Det alla har väntat på, det behöver man inte vänta på längre – det är här nu. Det vänder verkligen nu och industrin går verkligen bra.

Är den omtalade småbolagsrevanschen här nu, alltså?

– Det är den stora frågan. Det är ett ganska bra läge i alla fall. Det är som en straffspark i fotboll – i 85 procent av fallen borde det bli mål, för du har värderingarna med dig på ett annat sätt än vad de större bolagen har. Nu börjar vi se det i siffrorna.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel