Förvaltaren varnar för ny kris: ”Det påminner om 1998”
Räntorna stiger, marknaden skakar – och hedgefonder pressas till bristningsgränsen.
Förvaltaren Christian Granquist på Lancelot Fonder ser likheter med finanskrisen 1998.
– Just nu, i talande stund, påminner den här krisen om 1998 – när hedgefonder började falla ihop i takt med att räntorna steg och kreditspreadarna vidgades, säger han i EFN Direkt.

Christian Granquist syftar på kollapsen i hedgefonden LTCM (Long-Term Capital Management), som satt på extremt stora positioner och till slut, i princip, gick i konkurs. En situation som tvingade den amerikanska centralbanken Fed att agera. Med stöd av världens största banker och centralbanker räddades systemet med massiva räntesänkningar och en våg av likviditet.
– Det slutade med att Fed övertalade bankerna att ta över deras positioner och i princip lösa ut dem samtidigt som Fed övertalade resten av världens centralbanker att aggressivt sänka räntan och öka likviditeten i systemet, säger Granquist.
”Trump bedriver en merkantilistisk politik”
På frågan om Donald Trumps hårda handelspolitik har någon poäng svarar han att det mer handlar om ideologi än ekonomi.
– Det Trump bedriver är en merkantilistisk politik – ett tänkande som dominerade från medeltiden till 1700-talet. Väldigt få tror på det i dag. Länder som försökt – som Argentina – har till slut tvingats överge modellen, säger han.
Han tror att Trumps agerande bygger på tron att USA kan agera undantag – eftersom landet har dollarn som global reservvaluta.
– Det återstår att se om det stämmer. Det jag däremot tycker är intressant är att marknadsreaktionen varit mycket större än vad den faktiska ekonomiska effekten borde ha varit – om alla bara tänkt: ”Jaha, det blev tullar. Fine.”
