Förvaltarens förvåning om Saabs Gripen-affär med Colombia: "Stor utmaning"
Saab lyfter kraftigt på måndagsmorgonen efter att försvarsjätten tecknat ett miljardavtal med den Colombia. Fondbolaget Tellus ser förmiddagens kurslyft som rimligt men ifrågasätter bolagets snabba tidsplan att leverera redan nästa år.
– Det blir en stor utmaning för Saab att leverera så snabbt utan att någon annan måste ställa sig längre bak i kön, säger Anders Bruzelius till EFN.

Helgens besked om ett miljardavtal mellan Saab och den colombianska regeringen till ett värde om 3,1 miljarder euro, motsvarande 34 miljarder kronor, får aktien att lyfta på måndagen. Avtalet innebär att 17 Gripenplan, varav två tvåsitsiga Gripen F, ska levereras till Colombia med start redan nästa år. Enligt försvarsjätten väntas leveranserna pågå mellan 2026-2032.
Men att det ska gå så fort för Saab att leverera det första stridsflyget till Colombia förvånar Anders Bruzelius, fondförvaltare hos Tellus fonder där Saab är ett av innehaven.
– Att den första leveransen till Colombia ska ske redan nästa år låter väldigt optimistiskt. Då kommer de nog få göra en omprioritering. Det blir en stor utmaning för Saab att leverera så snabbt utan att någon annan måste ställa sig längre bak i kön, säger han.
Saab uppger under eftermiddagen att första leveransen av Gripenplan är planerade till 2028.
"Sedan är det många övriga delar som ingår i ett kontrakt av det här slaget och en del av de leveranserna börjar redan 2026. Vi levererar till våra kunder utifrån gällande kontrakt och rampar upp produktionskapaciteten enligt våra åtaganden och för att möta efterfrågan", skriver Saabs presschef Mattias Rådström i ett mejl till EFN.
"Låter väldigt optimistiskt"
Samtidigt är förvaltaren positiv till helgens avtal och är optimistisk för att detta kan vara startskottet för att fler länder nu kan välja Saab före amerikanska bolag.
– Efter många år av förhandlingar med andra länder som i slutändan valt amerikanskt, så lossnar det äntligen för Saab. De har ganska mycket medvind just nu när fler och fler länder inte vill ha det stora beroendet av USA på grund av den politiska oron. Den stora frågan blir, om det fortsätter i den här takten, hur de ska lyckas att skala upp och leverera på det man har sagt.
Presschefen uppger att det är glädjande att Colombia valt Saabs stridsflyg och ser fortsatt stort intresse från andra länder. Bland annat förs diskussioner med Peru och Filippinerna utöver Ukrainas undertecknade "Letter of intent" med Sverige.
"Kanada har också visat ett intresse för Gripen och där pågår en analys kring deras framtida stridsflygsflotta, och vi svarar nu på frågor från landet kring vårt erbjudande. Saab deltar i statsbesöket till Kanada som en del av näringslivsdelegationen. Kanada är en viktig och växande marknad för Saab inom flera områden som är relevanta för landet", skriver Mattias Rådström.
"Landet har visat intresse för både Gripen och GlobalEye, som vi är övertygade om att båda skulle kunna tillföra landet viktiga förmågor. Vad gäller Gripen så pågår en analys i landet kring framtidens stridsflygsflotta och vi svarar nu på frågor från Kanada kring våra erbjudanden", fortsätter han.
Vid 16.30-tiden på måndagen har uppgången avtagit något och aktien är upp strax över 4 procent, sedan årsskiftet syns ett kurslyft på 140 procent. Sett på fem års sikt har Saab rusat hissnande 850 procent, och än finns det mer att hämta i aktien spår Anders Bruzelius.
Möjlig ubåtsaffär stärker aktien
– Det har varit slagig handel i aktien den senaste tiden och just nu ser det inte billigt ut. Dagens uppgång är en stor rörelse men inte omotiverat när Storbritannien samtidigt jobbar på att Polen ska få köpa ubåtar från Saab. Bolaget har en utmanade värdering just nu, samtidigt som många vill öka sin exponering mot försvarssektorn. Det finns en flödeseffekt som talar för aktien och jag tror att det kommer fortsätta upp åtminstone en bit in i nästa år.
Den amerikanska storbanken Citi som har ett säljråd för aktien, skriver i en kommentar att ordern är välkommen men väntad då det funnits signaler om affärer sedan oktober. Samtidigt skriver SEB att Saabs orderingång för årets fjärde kvartal väntas se "magnifik ut" vilket storbanken ser kan utgöra en möjlig uppsida för helårets guidning. SEB har sedan tidigare rekommendationen behåll för Saab.
Följ taggar
