Förvaltarens nya köp: ”Får kasta principer överbord ibland”

Tidigare har Lannebo-förvaltaren Ylwa Häggström ratat flygindustrin helt.
Nu berättar hon om tankegångarna bakom senaste investeringen – i det japanska flygbolaget ANA.
– Man får kasta sina principer överbord ibland, säger hon i EFN:s Börslunch.

Ylwa Häggström, förvaltare på Lannebo. Foto: Malin Lauterbach
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

– Flygbolagsindustrin är svår, de har svårt att leverera avkastning på sitt investerade kapital över tid. Men från tid till annan är det klart att de här bolagen blir felvärderade. Och jag tyckte nu att ANA, som har gått lika dåligt som det mesta i flygnäringen efter det här krigsutbrottet, blivit för billigt, säger hon.

Men hon beskriver också en mer långsiktig trend: resandet väntas fortsätta öka och Japan blir ett allt mer populärt resmål.

– Jag tror att flygindustrin kommer fortsätta, folk kommer vilja fortsätta resa. Japan som resmål blir mer och mer populärt, säger hon.

Häggström beskriver även den egna upplevelsen av Japan som resedestination i positiva ordalag.

– Jag var själv där förra sommaren och det var helt fantastiskt. Jag planerar nästa resa i september i år redan. Underbart! Rekommenderar alla att resa dit, säger hon.

AP7-förvaltaren ser köpläge

Dagens Börslunch gästades även av Christian Granquist, förvaltare på AP7, som jämför nedgångarna i Irankrigets spår med andra historiska nedgångar – och ser läge att köpa.

– Det finns ju jättemånga tillfällen där ute. Man kan ju titta på historiska siffror och åtta av elva gånger som vi haft sådana här nedgångar på grund av oljeprisuppgångar har börsen stått 14 procent högre efter 12 månader, säger han.

– Jag tror att vid något tillfälle, ganska snart så är det ju ett köpläge, om det inte redan är det nu. Men det kommer att vara volatilt med de här Trump-kommentarerna, säger han

Granquist
Christian Granquist, förvaltare på AP7, i dagens Börslunch.

Däremot ser han kortsiktighet som ett hinder för att nyttja vad han ser som tillfälliga nedgångar.

– När börsen går upp säger alla "det går upp så himla mycket – jag önskar att det kunde komma en sättning så man kunde få köpa lite, men det är ju så himla dyrt". Och sen kommer den här sättningen och då blir det helt plötsligt så här: "Oj, nu är situation så här, nu vill jag inte köpa", säger han.

– Här måste man ju fundera på sin investeringsstrategi? Hur långsiktig är jag som investerare?

Se dagens Börslunch här:

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel