Prenumerera

Förvaltarnas nya favorit – köp OEM International

Teknikhandelskoncernen OEM International har seglat upp som något av en ny favorit bland förvaltare. Det är förståeligt givet vad som kan ligga i korten med nya ägaren EQT.

Elin WikerAnalytiker och programledare EFN
OEM International kan få ett resultatlyft och en möjlig uppvärdering, skriver Elin Wiker i en analys och sätter köp. Foto: Lisa Mattisson
Publicerad: 6 maj 2025, 11:38Uppdaterad: 6 maj 2025, 11:38
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det var den 5 november förra året som riskkapitalbolaget EQT lade bud på OEM. 110 kronor per aktie var erbjudandet som flera stora aktieägare redan accepterat. Det som var förvånande var att detta bud låg 12 procent under stängningskursen från handelsdagen innan.

Men kanske inte så chockerande egentligen. Det blev en möjlighet för storägarna, som bland annat utgjordes av grundarna, att göra en exit efter att ha gjort en bra resa i bolaget. Det har varit låg likviditet i aktien och detta skapade en chans där även ägarna gissningsvis kände sig nöjda och trygga med den som tog över.

Sedan dess har doldisbolaget seglat upp på fleras radar. Och det kanske inte är så konstigt eftersom man nu kan göra sig ett mycket spännande case för bolaget framåt. Bland annat ökad förvärvstakt och större närvaro som börsbolag. Man håller exempelvis inte konferenssamtal i samband med kvartalsrapporterna i dagsläget.

OEM grundades 1974 i Tranås av familjerna Svenberg och Franzén och noterades på Stockholmsbörsen redan 1983. Sedan dess har man vuxit både geografiskt och bolagsmässigt. Omsättningen och resultatet har rört sig stabilt uppåt. Bolaget kallar sig för en teknikhandelskoncern och är en distributör av olika komponenter främst till industrin, länken mellan kunden och tillverkaren.

Stor förvärvspotential med EQT

De senaste fem åren har man förvärvat sex bolag. Vilket är ungefär den förvärvstakt man haft genom åren. Detta är som sagt bland annat det EQT kan tänkas vilja öka takten på.

I dagsläget har bolaget en nettokassa på 417 miljoner. Om vi ponerar att man skulle spendera kassan och drar upp skulden till 1,5 gånger ebit för 2026 så har man möjlighet att förvärva för nästan 1,7 miljarder kronor kommande år.

Man brukar i sektorn betala någonstans runt 7 gånger rörelsevinsten för förvärven. Det innebär att man skulle kunna förvärva till sig runt 250 miljoner i vinst bara de kommande två åren. Det ger i så fall nästan en 30-procentig ökning av rörelsevinsten på de analytikerestimatet som finns för 2026. Antar vi även att man använder det fria kassaflödet som kan väntas under 2025 samt kassaflödena som adderas till följd av förvärven blir utrymmet än större.

2023

2024

2025E

2026E

Omsättning, mkr

5 145

5 239

5 401

5765

Tillväxt

8,8%

1,8%

3,1%

6,7%

EBIT, mkr

781

763

799

869

Ebitmarginal

15,2%

14,6%

14,8%

15,1%

Vinst/aktie, kr

4,4

4,4

4,6

5,1

ROE

33,9%

27,0%

24,0%

22,6%

EV/EBIT

18,6

20,1

23,9

22

P/E

24,1

25,6

29,3

27

Utdelning/Aktie

1,75

1,75

1,85

1,90

Källa Factset

Detta är som sagt hypotetiskt men ett rimligt scenario, frågan är nog snarare vilket tidsperspektiv som blir. Att anta att man ska förvärva så mycket under så pass kort tid är inte sannolikt eller kanske ens önskvärt, men det visar på potentialen. Senast förra veckan annonserade man att man köpt ett litet nederländskt bolag med en omsättning på 120 miljoner kronor.

Ommöblering i styrelse och ägarbild

I samband med årsstämman som hölls den 24 april skedde en omstöpning av styrelsen, vilket känns rätt inför en sådan här strategiförändring. Bland annat valdes Christopher Norbye, vd för Beijer Ref. Ett annat bolag som EQT varit inne i där man gjort en liknande typ av transformation. Även ägarlistan har förändrats sedan riskkapitalbolaget gjorde sitt intåg. Många nya fonder har köpt in sig de senaste sex månaderna vilket kan ses i tabellen här intill.

Största nettoköparna senaste 6 månaderna

Ökning (%)

 Värde (SEK) 

EQT

NY

             5 193 669 252,00 kr

Humle Fonder

NY

                132 759 031,00 kr

Alcur Fonder

NY

                  97 435 443,00 kr

Avanza Pension

97,27%

                  87 331 377,00 kr

Chelverton Asset Management

NY

                  45 204 200,00 kr

Livförsäkringsbolaget Skandia

NY

                  41 108 015,00 kr

Nordnet Pensionsförsäkring

119,18%

                  38 565 314,00 kr

Evli Fund Management

2507,54%

                  36 755 150,00 kr

Skandia Fonder

133,93%

                  35 685 793,00 kr

Swedbank Robur Fonder

5,65%

                  31 677 734,00 kr

Handelsbanken Fonder

6,83%

                  29 678 625,00 kr

Hildegun och Mats Guldbrands forskningsstiftelse

NY

                  23 043 019,00 kr

Storebrand Fonder

110,23%

                  22 138 222,00 kr

Cliens Fonder

1,95%

                  20 677 000,00 kr

FE Fonder

NY

                  20 677 000,00 kr

REQ Capital AS

NY

                  20 391 800,00 kr

JP Morgan Asset Management

NY

                  17 610 387,00 kr

Rapporten för årets första kvartal som kom samma dag som stämman hölls innebar ingen större dramatik. Det är ett bolag med kunder inom industrin, men man visade ändå på några procents organisk tillväxt i såväl omsättning som orderingång, men också en rörelsemarginal som föll till 14,9 procent (15,4).

Stark balansräkning skapar möjligheter

Det är turbulenta och osäkra tider. Något som drabbar världens bolag generellt just nu. Balansräkningen som nämnts tidigare innebär stor potential, extra mycket i en sådan här situation. OEM har dessutom en hög räntabilitet på eget kapital och investerat kapital. De gör helt enkelt bra saker med pengarna.

OEM:s största marknad är Sverige, vilket kan kännas skönt i sådana lägen. Det är till och med så att man inte har någon exponering alls mot USA utan säljer nästan enbart inom Europa. Det finns dock en liten andel som säljs till Kina.

Självklart är bolaget konjunkturberoende. Men det senaste året, då Europa haft en något motigare konjunktur, så har OEM fortfarande vuxit. Om än i lägre takt. Ebitmarginalen kom ner något, från 15,2 till 14,6 procent. Men det får ses som ett minst sagt gott betyg i ett tufft konjunkturläge. Därför känns framtiden inte så oroande utan något bolaget kommer kunna parera.

Kontentan är att detta är ett bolag som växt bättre organiskt än sina sektorskollegor, men varit sämre på förvärvssidan. Detta ska nu förbättras, vilket det med den solida balansräkningen finns alla möjligheter till. Analytikerna förväntar sig en tillväxt på runt 3 procent i år och 7 procent nästa år. I dessa estimat ligger inte förvärv.

Marginalen väntas klättra upp något och är på bättre nivåer än de flesta i förvärvssektorn. Samtidigt är bolaget lägre värderat. Detta talar både för ett resultatlyft och en möjlig uppvärdering. Köp kvalitet till ett bra pris med stor potential – köp OEM.

OEM International

Börsvärde: 19 miljarder kronor

Aktiekurs: 137,6 kronor

Rekommendation: Köp

FÖR: Stabilt kvalitetsbolag till en rimlig värdering med stora möjligheter att använda sin balansräkning till förvärv, som skapar ytterligare en tillväxtfaktor.

EMOT: Konjunkturberoende som kan påverkas av en generell nedgång i världskonjunkturen i sviterna av tullkonflikterna.

Det här är en aktieanalys från en av våra analytiker på EFN Finansmagasinet. Analyserna sträcker sig på tolv månaders sikt och utvärderas därefter. Råden som ges är köp, avvakta eller sälj. Aktiekurs avser stängningskurs den 25 april.

Följ taggar

Elin WikerEFN, Analytiker och programledare[email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;