Prenumerera

Från tech till tofu – storbankernas nya strategi

När teknikbolagen darrar i takt med att handelskriget mellan USA och Kina trappas upp har investerare hittat ett nytt tillflyktsmål: asiatiska bolag som säljer mat, dryck och andra basvaror.

Gustav TägtströmReporter EFN Finansmagasinet
Den kinesiska matvarukedjan Yonghui har klättrat närmare 20 procent den senaste tiden. Foto: Shutterstock
Publicerad: 20 apr. 2025, 10:25Uppdaterad: 20 apr. 2025, 10:25
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Sedan Donald Trumps tulloffensiv briserade den 2 april har MSCI:s konsumentbasindex för Asien stigit med 5 procent – bäst av alla sektorer – samtidigt som det bredare indexet tappat 2,5 procent. Bland vinnarna finns den kinesiska matvarukedjan Yonghui och japanska Kobe Bussan, som båda har klättrat över 19 procent.

Enligt strateger från Goldman Sachs, Morgan Stanley och JP Morgan är trenden tydlig: det är dags att gå defensivt. Konsumentvaror är lokala, stabila – och mindre sårbara för tullar. Och det skadar inte att asiatiska regeringar samtidigt försöker elda på efterfrågan, med konsumtionsfrämjande åtgärder i Kina, utökad budget i Sydkorea och hopp om starkare köpkraft på landsbygden i Indien efter en god monsunsäsong.

– Investerares fokus skiftar nu från global export till inhemsk efterfrågeresiliens. De börjar prissätta en mer fragmenterad och protektionistisk värld, säger Charu Chanana, chefsstrateg på Saxo Markets i Singapore, till Bloomberg.

Risker finns

Fidelity International har passat på att öka sina innehav i kinesiska konsumentaktier – ett segment som pressats i flera år men nu ses som undervärderat. Prognoserna pekar på att sektorn kan leverera dubbelt så hög vinsttillväxt som breda Asien-index det kommande året.

Men risker finns. En inflationsuppgång kan snabbt kyla av intresset. Och en bredare rotation tillbaka till tillväxt- och tjänstebolag lär dröja.

– Konsumentbas kommer att förbli i fokus tills riskaptiten återvänder – och det lär inte ske förrän USA:s tullpolitik förändras, säger Nick Twidale på AT Global Markets till Bloomberg.

Gustav TägtströmEFN Finansmagasinet, Reporter[email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;