Frankrike backar inte efter obligationsraset
Frankrikes finansdepartement ändrar inte sin strategi för obligationsemissioner och kommer att fortsätta använda den flexibilitet som finns vid auktionerna.
Det rapporterar Bloomberg News på fredagskvällen.
Det rapporterar Bloomberg News på fredagskvällen.
Finansmagasinet
Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Beskedet kommer efter att Wall Street Journal rapporterat att landet överväger att emittera mer kort skuld efter den senaste tidens säljtryck i långa obligationer, med hänvisning till en intervju med finansminister Roland Lescure.
”Frankrikes emissionsstrategi följer investerarnas efterfrågan”, skriver finansdepartementet.
Att emissionerna i de längsta löptiderna, 30 år och längre, har minskat speglar enligt departementet den strategin.
Återförsäljarna har de senaste månaderna rapporterat lägre efterfrågan på dessa obligationer i ett läge med högre räntor.
Räntegapet mellan franska och tyska tioåriga statsobligationer minskade inledningsvis efter Lescures uttalanden, men steg snabbt igen och stängde 12 punkter högre på 140 punkter.
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd