Fransk presidentkandidat vill höja pensionsåldern
Det rapporterar Politico.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Förslaget, som presenterades under tisdagen, är att pensionsåldern höjs för de flesta arbetstagare från 64 till 65 år.
Enligt Philippe är det nödvändigt att reformera det franska pensionssystemet med tanke på Frankrikes bekymmersamma ekonomiska situation.
"Vi måste ta rätt beslut innan en finanskris drabbar oss. Alla europeiska länder, oavsett om de styrs av vänstern eller högern, har gjort detta. Tyskland, Spanien... Vi är de enda som inte har gjort det", sade Philippe.
Enligt Politico är planen i linje med Edouard Philippes ambition att framställa sig som en ekonomiskt ansvarig kandidat.
Men höjd pensionsålder är en av de mest brännande frågorna i fransk politik. När president Emmanuel Macron lanserade sin stora pensionsreform 2023, som höjde pensionsåldern till 64 år, utbröt omfattande protester. Premiärministern Sébastien Lecornu var förra året tvungen att skjuta upp den omstridda reformen till efter presidentvalet 2027.
Enligt opinionsmätningar ligger mitten/höger-kandidaten Philippe, som tidigare varit premiärminister i Macrons regering, på en tredje plats bland presidentkandidaterna. Leder gör ytterhögerns Marine Le Pen, som vill sänka pensionsåldern till 62 år. Detta beräknas kosta 9 miljarder euro per år. Yttervänsterns Jean-Luc Mélenchon, som just nu ligger tvåa i opinionen, vill sänka pensionsåldern till 60 år.