TOPPNYHETER:

Gasexplosion i Qatar – flera personer skadade

En explosion har inträffat vid Qatars Barzan-anläggning för bearbetning av flytande naturgas (LNG) på söndagen, enligt Qatar Energy. Totalt skadades 54 personer, samtidigt som 18 personer saknas enligt landets myndigheter.
En explosion har inträffat vid en LNG-anläggning i Qatar. Flera personer skadades i explosionen. Naturgas genrebild.

Qatar Energy har inte uppgett om explosionen orsakat några skador på anläggningen, som levererar gas till den inhemska marknaden. Gaspriset stiger omkring 1,5 procent efter nyheten.

Qatar, som var världens näst största LNG-exportör före kriget i Iran, stoppade LNG-produktionen tidigt i konflikten efter attacker mot landets enorma anläggningar och stängningen av Hormuzsundet.

Två av Qatars LNG-anläggningar har skadats i flyganfall under USA:s och Israels krig med Iran, vilket har slagit omkring 17 procents av landets exportkapacitet för LNG, och reparationer förväntas ta flera år.

Qatar har en målsättning om att återuppta 80 procent av LNG-produktionen vid Ras Laffan inom två månader efter att Hormuzsundet säkert har öppnats, enligt Bloomberg.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel