Girigheten tillbaka på Wall Street – i snabbaste takten hittills
Investerarhumöret är glatt igen, vinstoptimismen stiger och andelen kassa i portföljerna blir allt lägre. Den färska BofA-enkäten för juli kommer med en hel del toppiga signaler.

Vändningen från att avsky risk till att hungra efter ännu mer risk på finansmarknaden har gått ovanligt snabbt i år. Det bekräftas av Bank of Americas färska investerarenkät, som släpps en gång per månad och där den senaste utfördes under perioden 3-10 juli.
Nettoandelen av de svarande som säger att de just nu tar mer risk än normalt har de senaste tre månaderna klättrat snabbare än någon gång tidigare i enkätens historia, som grafiken nedan visar.

Kassan sätts i arbete
Ett annat vanligt sätt att mäta hur sugna de stora förvaltarna är på att sätta pengarna i spel är hur mycket de har liggande i kassan. Normalt ligger andelen mellan 4 och 5 procent och när nivån hamnar utanför det intervallet går det att se som en signal om att optimismen har blivit lite väl stor, eller vice versa att pessimismen blivit för stor.
Nu har kassaandelen trillat ned under 4 procent och ligger på 3,9 procent. Något som alltså kan ses som en säljsignal för den som vill gå mot strömmen.

Andra indikationer i enkäten som visar på att investerarna ser glaset som halvfullt är att förväntningarna på en global recession inom ett år har fallit snabbt, samt att en tydlig sektorrotation skett från banker och defensiva aktier till teknik- och råvarubolag.
Förvaltarna räknar också med bra utfall i den nyss påbörjade rapportperioden. Färre än var femte svarande tror på negativa överraskningar i vinstväg.

En bonusfråga i den här enkäten är vem som väntas efterträda Powell som chef för centralbanken Fed, där en utnämning kan komma under året då nuvarande förordnande löper ut i maj nästa år.
Här ligger finansministern Scott Bessent i klar ledning med över en fjärdedel av rösterna.

Avgörande månad står för dörren
Sammantaget är det tydligt att humöret börjar bli lite ”toppigt”, enligt undersökningens författare men de konstaterar också att många indikatorer inte är nära extremnivåer ännu. Övervikten i aktier är exempelvis fortfarande låg och även om girigheten är tillbaka så är det en känsla som brukar kunna vara betydligt mer långlivad på börsen än rädslan.
Återstår att se om förvaltarnas miner är lika glada i augustienkäten när den nyss påbörjade rapportperioden är avklarad och Donald Trumps tullpauser har löpt ut. Humöret kan som synes förändras snabbt.
Följ taggar
