Grönt ljus för Morrows köp av Coop-ägarens bank
Finansinspektionen har godkänt nischbanken Morrow Banks förvärv av Kooperativa förbundets Medmera Bank.
”Transaktionen är ett viktigt strategiskt steg för Morrow Bank och stärker vår position på den nordiska marknaden”, kommenterar Morrows vd Øyvind Oanes.
”Transaktionen är ett viktigt strategiskt steg för Morrow Bank och stärker vår position på den nordiska marknaden”, kommenterar Morrows vd Øyvind Oanes.

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.
Det var den 24 mars som det kom besked om att Morrow vill köpa Medmera Bank från Kooperaiva Förbundet.
Nu har Finansinspektionen godkänt köpet.
”Vi är mycket glada över Finansinspektionens godkännande av förvärvet av MedMera Bank. Transaktionen är ett viktigt strategiskt steg för Morrow Bank och stärker vår position på den nordiska marknaden. Genom kombinationen av våra verksamheter skapar vi ännu bättre förutsättningar att erbjuda attraktiva och innovativa finansiella lösningar till våra kunder framöver”, kommenterar Morrows vd Øyvind Oanes.
Förvärvet ska genomföras senast den 25 augusti 2026.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
