Guldpriset på rekordnivå – passerar 3 000 dollar

Guldpriset har passerat 3 000 dollar per troy uns och är därmed på ny rekordnivå, skriver Bloomberg.

Guldpriset har slagit nytt rekord och passerat 3 000 dollar per troy uns. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Köp från centralbanker, ekonomisk oro och Trumps handelskrig är faktorerna som drivit guldpriset över den nya rekordnivån på 3 000 dollar per troy uns, skriver Bloomberg.

På fredagen har priset stigit med 0,4 procent.

Bloomberg skriver vidare att den nya gränsen stärker bilden av guld som en trygg hamn i turbulenta tider. Under det senaste kvartalet har priset tiodubblats – jämfört med aktieindexet S&P 500 som fyrdubblats under samma period.

Guldet har flödat in i USA när Donald Trump hotat med tullar.

”Inflödet har varit så omfattande att det bidrog till att driva upp det amerikanska handelsunderskottet till en rekordnivå i januari”, skriver Bloomberg.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel