Gullberg & Jansson rapportrusar
Nettoomsättningen steg till 124 miljoner kronor (96,7).
Resultatet efter skatt uppgick till 17,8 miljoner kronor (8,6) och resultatet per aktie till 2:04 kronor (0:98).
Gullberg & Janssons positiva utveckling i kvartalet drevs framför allt av en "mycket stark" utveckling inom Park & Miljö, samtidigt som Hem & Trädgård förbättrade både omsättning och resultat jämfört med motsvarande kvartal 2025 och återhämtade en del av den svaga inledningen på året.
Det skriver Gaétan Boyer i rapportens vd-ord.
Avvecklingen av affärsområdet Energi & Klimat har fortsatt under kvartalet och den operativa verksamheten är nu i allt väsentligt avslutad, skriver Gaétan Boyer.
"Framöver kommer vårt fulla fokus att ligga på att utveckla Hem & Trädgård och Park & Miljö, där vi ser goda förutsättningar att skapa långsiktig lönsam tillväxt."
Aktien var upp 22 procent efter rapporten, det har dock bara omsatts aktier för 16 000 kronor.