TOPPNYHETER:

Halvledarsektorn glöder i USA – Micron passerar 1 000 miljarder

Halvledarbolaget Micron rusar med närmare 18 procent i tisdagshandeln på Wall Street.
Bolaget passerar därmed ett börsvärde på 1 000 miljarder dollar, vilket gör det till ett av USA:s tio största.
Halvledarbolaget Micron rusar i tisdagshandeln. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Kl. 16:55 är New York-börsen blandad med Dow Jones strax under nollan och S&P 500 och Nasdaq upp 0,8 respektive 1,3 procent.

Efter en rusning på drygt 200 procent sedan årsskiftet tillhör Micron toppskiktet i den halvledarsektor som rusat med historiskt momentum.

Philadelphia Semiconductor Index – som innehåller börsens 30 största halvledarbolag – är på tisdagen upp dryga 5 procent för dagen.

Uppgången för Micron drivs bland annat av en höjd riktkurs från UBS som såg en dryg dubbling av kursen inför tisdagens handel som möjlig. Riktkursen höjdes från 535 till 1 625 dollar, jämfört med de knappa 830 dollar som aktien stod i vid öppning.

Enligt CNBC har tisdagens intradagsrekord lyft halvledartillverkaren till ett börsvärde norr om 1 000 miljarder dollar, vilket gör Micron till en konkurrent om tiondeplatsen bland USA:s största bolag tillsammans med investeringsjätten Berkshire Hathaway.

Bland icke-amerikanska noterade bolag i världen är det nu bara den taiwanesiska halvledartillverkaren TSMC, sydkoreanska Samsung och den saudiska oljejätten Saudi Aramco som värderas högre än Micron.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel